Komunální politika je výrazně konkrétnější

Právo, 14.9.2010

Po několika letech se vracíte na špici komunální politiky v Táboře. Už jste si zvykl na rozdíly od té velké, centrální?

Určitě. Mám pocit, že komunální politika je výrazně konkrétnější. Musíme město spravovat tak, aby se v něm dalo klidně a spokojeně žít všem obyvatelům bez ohledu na to, které straně politického spektra fandí. Nejde o to, zda své názory směřujeme doleva nebo doprava. V zastupitelstvu jsem působil i v uplynulém volebním období, ale tím, že jsem v podstatě opustil velkou politiku, se mi rozvázaly ruce. Vedu sice sexuologický ústav, ale z politiky nechci odejít jen proto, že mě jinam nezvolili. ODS mi přirostla k srdci, a proto bych straně v Táboře chtěl pomoci. Ostatně stále jsem šéfem oblastního sdružení, takže za situaci cítím zodpovědnost.

ODS uplynulé čtyři roky tvořila koalici s uskupením Tábor 2020. Jak se hledají kompromisy mezi stranami, jejichž názory se někdy diametrálně odlišují?

Vzájemná spolupráce se hodně vyostřila až teď před volbami. Někteří členové Tábora 2020 se začali názorově vymezovat, a jiní dokonce začali předstírat, že v koalici nikdy nebyli a že za rozhodnutí města nenesou žádnou spoluodpovědnost. Myslím si, že je to před volbami standardní situace. Malé problémy se objevily například při jednání, které se týkalo parkování ve městě nebo rozhodování o Starém Městě. Uskupení typu Tábor 2020 má jednu nevýhodu. Jeho členům chybí politická vazba například na ministerstva. Pokud nějakou mají, pak je to vazba pouze osobní.

Co je pro rozvoj Tábora v příštích letech klíčové?

Za důležité považuji, aby investory našla táborská nemocnice. Město netrpělivě čeká na dokončení dálnice D 3, což by snížilo jeho zatížení automobilovou dopravou. Situaci by alespoň na čas vyřešilo dobudování obchvatu až za Veselí nad Lužnicí. To jsou věci, které ale Tábor nemůže příliš ovlivnit. Přímo v Táboře je třeba dokončit vodovodní a kanalizační infrastrukturu. Snad se také podaří něco udělat s Jordánem. Na generální opravu čeká i Budějovická třída. Tam je potřeba opravit vozovku i sítě, které pod ní vedou.

Hodně starostů, zejména v menších obcích, si stěžuje, že se vytrácí obecní pospolitost. Ve větších městech je rozdíl asi ještě markantnější. Jaké jsou zkušenosti Tábora?

Při různých schvalováních je někdy vidět, jak lidé upřednostňují své někdy až sobecké zájmy. Doslova říkají - schvalte to, protože to potřebuji. Ale že někdo by potřeboval trošku jinou úpravu, to je nezajímá. ODS se snaží v komunální politice zdůrazňovat, že jde o Tábor, o město, o celou aglomeraci, a konečně i o pospolitost. U lidí bohužel zájem o obecní politiku klesá. Příkladem jsou nedávná jednání o mostu přes táborské nádraží či o budoucnosti Jordánu.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
předseda OS Tábor

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.