Zdrcující, komentují Jihočeši událost v Uherském Brodě

denik.cz, 24. 2. 2015

Uherský Brod, Jižní Čechy - V úterý po poledni zabil střelec v Uherském Brodě osm lidí a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Tragická událost zasáhla celou republiku.

Ředitel prachatického Hospicu sv. Jana N. Neumanna Robert Huneš je událostí v Uherském Brodě naprosto šokován. „Život obětem nevrátíme. To nejlepší, co lze dělat, jsou dvě věci – předcházet tragédiím pozitivním myšlením, slovy i skutky. A také si tváří v tvář tomuto neštěstí vážit toho dobrého," uvedl.

Jiří Trněný, manažer OTS Prachatice – České unie sportu řekl: „První myšlenkou, když jsem se dozvěděl o masakru v Uherském Brodu, bylo, že tu máme Ameriku, Divoký Západ. Informace jsou z každého zdroje se v prvních okamžicích různily, takže si člověk nemohl udělat obrázek, co za tím skutečně bylo. V každém případě je moc smutné, že si člověk nemůže být jist ani na obědě. Navíc zbraň má u nás kdekdo. Určitě je to moc špatný signál o stavu naší společnosti, ve které je strašně moc agresivity."

Předseda Fotbalového klubu Tatran Prachatice Petr Kouba se v prvním okamžiku, když se o události dozvěděl, lekl, jestli to nebyl teroristický čin. "Z Islámského státu zkrátka jde strach. Pak jsem si říkal, jak je možné, že může mít psychicky labilní člověk legálně v držení zbraně. V každém případě je to velká tragédie, " řekl.

Zprávu o tragédii si překvapeně poslechl i českokrumlovský veterinář Jiří Bicek. "Je to hrozné. Také proto, že se takový čin srovnatelný s teroristickými útoky, o kterých neustále slyšíme z médií, odehrál i v naší české kotlině. Nedávno ta žena, co vnikla do školy, teď Uherský Brod... U nás na takovéto případy nejsme zvyklí a už to proniká i k nám. Je to tragédie. A nejhorší je, že na takové věci se nedá nijak připravit."

"Je to samozřejmě velmi smutná událost, tragédie," říká kaplický farář Pavel Šimák. " Je mi velmi líto obětí i jejich příbuzných. A opět se nastoluje otázka, jak podobným událostem zabránit. Myslím, že v první řadě je třeba zpřísnit pravidla pro vydávání zbrojního pasu a také, pokud by to bylo možné, tak nařídit všem jejich dosavadním držitelům, pokud budou chtít prodloužit zbrojní pas, aby prošli psychologickým vyšetřením. Dále se domnívám, že by bylo třeba naučit lidi, aby dokázali pomáhat psychicky labilním lidem. Potom by jim třeba mohli pomoci zvládat jejich frustraci, či depresi. Případně by mohli včas informovat odborníky, kteří by jim dokázali pomoci. Na  zhoršené situaci v oblasti duševního zdraví společnosti se také (nechtěně) podílí sdělovací prostředky. Pokud stále informují o podobných tragédiích – to zvláště bulvár – potom není divu, že se psychika labilních lidí zhoršuje. A konečně si také myslím, to se vyjadřuji nyní jako kněz, že je škoda, že mnoho lidí ztratilo zájem o víru v Boha, protože skrze víru je možné řešit mnohé problémy. A pokud je víra svědomitě žita, přispívá k vytváření pěkných mezilidských vztahů."

„Co na takovou tragédii říci," konstatoval starosta Kaplice Pavel Talíř. „Doba je taková, jaká je. Rozumím tomu, že lidé mohou být frustrováni. Nedokážu posoudit, jak lidé dojdou k takovému zkratu, že jdou a provedou takový strašný čin. Ale někteří lidé dobu náročnou na psychiku mohou těžko prožívat. Doba je to surová, tvrdá a my na to nejsme zvyklí. Myslím, že je to způsobené dobou i tlakem společnosti. Každý nemá sílu sám v sobě tomu čelit a psychicky to nezvládne."

K neskutečné tragédii se nám podařilo získat také názor Pavla Bártíka, policisty a bývalého koordinátora antikonfliktního týmu Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích.Ten řekl: "První, co mne napadlo při sledování událostí, byla souvislost se zmiňovaným psychickým stavem střelce. Zcela jistě se nyní začne hovořit o zpřísnění podmínek pro držitele zbraní a pro žadatele o zbrojní průkaz. Každopádně se ukazuje, že se jednalo o mimořádné jednání, které se vymyká jakémukoliv logickému uvažování. Proti tomu je jakákoliv represe nebo prevence neúčinná. Podobné jednání lze jen velice těžko předvídat. Konec konců, když jsme před několika týdny sledovali události v Paříži nebo Kodani a nedávno i na Slovensku, asi nikoho nenapadlo, že by se něco podobného mohlo stát i tady. Je to jen těžko slovy popsatelná tragédie."

„Je to hrozná věc. Šokující, že se to stalo u nás," zamýšlí se českokrumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová. „Když se na to ale dívám z odstupu pěti sedmi let, připadá mi, že lidem chybí vzájemné porozumění a komunikace. Psychologové nestíhají a léky jsou náhražkou tohoto vztahu, který mezi lidmi po revoluci ještě existoval. Je mi jich líto, mají mezi sebou stěnu a mají k sobě hrozně daleko. A mám z toho obavy. Už asi před pěti lety to vyjádřil biskup Jiří Paďour, když varoval, že hrozí velké nebezpečí frustrace ve společnosti a že lidé nebudou mít vitalitu a chuť do života. A já si to uvědomuji čím dál víc. Lidí z případu v Uherském Brodě je mi moc líto – obětí, jejich příbuzných i toho, co to spáchal. Na druhou stranu mi připadá, že je to důsledek stavu dnešní společnosti."

Celá tato neuvěřitelná tragédie s sebou podle slov Martiny Pospíšilové, starostky města Volary na Prachaticku, nese řadu otázek, na které ještě nikdo neodpověděl, protože je zkrátka příliš brzy a těžko soudit bez přesnějších informací. Co je ale jasné již nyní, je skutečnost, že se najde někdo, kdo si vlastní problémy řeší tím, že vezme život hned několika lidem. "Pro mne osobně je alarmující zjištění, že v naší společnosti může někdo vejít do veřejného prostoru a začít kolem sebe střílet nebo jinak ohrožovat lidi, ať už to byla restaurace, nebo jako nedávno škola. I to je bohužel obrázek naší současné společnosti a neschopnosti řešit problémy včas, než přerostou do takových rozměrů. V tuto chvíli je to devět zmařených lidských životů přímo, ale lidí, kterých se tragédie dotkne, bude mnohem víc a nemusí se to zdaleka týkat jen nejbližších příbuzných obětí. Kdo ví, jestli se na místě tragédie nenacházel někdo, kdo se třeba na poslední chvíli nechal přemluvit ke schůzce, nebo prostě jen chtěl změnit hospodu na oběd jen proto, že ho k tomu někdo jiný přemluvil. Sama sebe se musím ptát, v jaké společnosti to žijeme, když místo na linku bezpečí nebo psychologické pomoci, o kterých se v médiích neustále hovoří, zavolá střelec nejprve do televize, aby na svůj čin upozornil. Možná je také nejvyšší čas, aby se naši politici zamysleli nad postavením a pravomocemi naší policie a nad tím, jak ji vnímá naše společnost. A stejně tak nad tím, jak je postupováno proti pachatelům trestné činnosti počínaje tou méně závažnou, která ale může končit podobnými tragédiemi," zhodnotila Martina Pospíšilová.

"Je to hrozné," reagoval ředitel Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal. "Člověk ví, že se takové věci dějí v Americe, ale tady u nás to nikdo neočekával. Podrobnosti tohoto případu sice neznám, ale třeba v Českém Krumlově si něco takového vůbec nedokážu představit."

.„Na prvním místě je třeba říct, že to je obrovská tragédie pro příbuzné a známé obětí, a já jim tímto vyslovují hlubokou soustrast," řekla Dana Kuchtová z Českého Krumlova, politička a bývalá ministryně školství za Stranu zelených. "Na druhém místě mě zaujalo, že pachatel měl být podle informací v médiích psychicky labilní a zároveň měl zbrojní průkaz. Vznáším proto otázku, jak je možné, že psychicky labilní člověk držel zbrojní průkaz? Proč nikdo neupozornil na to, že je labilní? Systém zřejmě v něčem selhal, když mu ho vydávali a nezjistili, že je psychicky labilní. A proč nikdo nezkontroloval, jestli zbrojní pas nemá, když už věděl, že je psychicky labilní. Já za sebe jsem proti zpřísnění držení zbraní celkově. Myslím si, že v Evropě, v podmínkách, ve kterých žijeme, by je měli mít jen lidé, kteří je potřebují k výkonu své činnosti, a nemyslím si, že by se měly zbrojní průkazy vydávat v podstatě komukoli. Obzvláště v takovémto případě, protože psychická porucha se může vyvíjet rapidně a k horšímu."

"Tohle může udělat jenom magor," reagoval provozovatel chotovinského hotelu Gold Zdeněk Krejsa, jehož restaurace bývá přes obědy plná lidí. "Lidi se asi zbláznili, každý týden o něčem podobném slyšíme. Nejdřív někoho postřílí, pak sebe. To přece nemá logiku a těžko se k tomu něco říká a těžko se pochopí. Navíc se taková událost nedá předvídat," dodal Zdeněk Krejsa.  

"První, co mě napadlo, že je to obrovské neštěstí. Bohužel se takovým událostem nedá dost dobře předejít. Každopádně je potřeba vyjádřit hlubokou soustrast rodinám všech zabitých," uvedl starosta Hluboké a senátor Tomáš Jirsa.

"Je to naprosto zdrcující informace, člověka hned napadají otázky, co byl útočník za člověka, z jakého popudu tak jednal. Teprve v takovém okamžiku si uvědomíme, že svět je neuvěřitelně zranitelný. Podobné zprávy jsme byli zvyklí slýchat jen z daleké ciziny, ale riziko se týká nás všech," dodal Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity.

"Povídali jsme si o tom v hospodě," líčil provozovatel českokrumlovské restaurace Pod radnicí Otomar Dvořák.  "Přemýšleli jsme, kdy se to kde stalo naposled.  Strašné je, že se něco podobného může stát kdekoliv - třeba na pumpě, v restauraci či jinde...A pak k tomu nemusí dojít zase třeba 20 až 30 let. Provede to vyšinutý člověk. Je to smutná věc, které se však nedá nijak zabránit. Nevím tedy, jestli to řešit."

Podle Marka Slabého, ředitele záchranné zdravotnické služby v Táboře, zřejmě šlo o akt nějakého zoufalého a nešťastného člověka, který neustále sledoval krimi zprávy a v tom zoufalství asi nevěděl, co má dělat. "Místo toho, aby zavolal tam, kde to má smysl, tak zničil lidské životy. Toto je nepředvídatelné, ani žádný psychiatr nevidí tak daleko, aby o někom mohl říct, že je to potenciální vrah," komentoval.

Jan Veselý, klinický psychiatr z Nadějkova, uvedl, že lidé si svobodu pletou s bezbřehostí a domnívají se, že mohou dělat cokoli. "Střílení a zabíjení se hodně medializuje, takže tím se bohužel dostávají do podvědomí lidí jako určitá možnost. Člověk tímto způsobem jedná pod vlivem mnoha faktorů, jedním jsou emoce. Ty náš rozum ovlivňují," uvedl.

"Jako každého občana v naší zemi mě zasáhla zpráva o tragické události v Uherském Brodě, kdy se nevinní lidé stali oběťmi brutálního vraha. Mnoho slov v tuto chvíli, kdy nemáme příliš informací, není na místě. Myslím na rodiny, příbuzné a známé nevinných obětí – ti všichni teď prožívají velmi těžké chvíle. Na tomto případu se ukazuje, že v dnešní době brutálních scén v televizi a filmech, narůstajícího počtu informací o teroristických činech, jejich průběhu a závěrech, bohužel nikdo nevíme, kdy, kdo a kde spáchá obdobný lidsky nepřijatelný teror. Věřím, že každý zodpovědný člověk přemýšlí o tom, kde jsou příčiny brutality a jak stav změnit," komentoval předseda Senátu Milan Štěch.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola uvedl, že je událostí otřesen. "A ptám se, zda je možné takovým tragédiím zabránit. Současně si odpovídám, že duševně vyšinutého člověka, který má pocit, že se proti němu spiknul celý svět, nelze zastavit a takovému jednání zabránit. Hluboce soucítím s blízkými obětí a očekávám rychlé a objektivní vyšetření případu policií," řekl.

„Je to hrozné a velká tragédie, budu se dívat na zprávy, abych věděl, co se stalo. Těch špatných událostí je v současnosti všeobecně v českých televizních zprávách hodně, nejenom co se děje u nás, ale i celosvětově," reagoval Milan Čajdík z jihočeské pobočky Československé obce legionářské.

Josef Těsnohlídek, mistr světa ve střelbě z předovek z Prachatic, řekl, že je naprosto šokován tím, co se v Uherském Brodě stalo. "Rozum mi to nebere. To nemohl být normální člověk, vždyť tohle normální člověk nemůže vůbec udělat. Ten nemohl být při smyslech. Každý problém se dá přece řešit a nelze začít střílet do lidí," dodal.

"Střelec asi trpěl nějakou psychickou nemocí, která ho podle mě donutila jednat takhle otřesným způsobem. Jestli byl doopravdy duševně nemocný, ukáže asi až policejní vyšetřování. Myslím si, že pokud byl nějak narušený, možná si ani neuvědomoval, co dělá. Samozřejmě ho jeho nemoc neomlouvá a mrzí mě, že ten člověk byl natolik zbabělý nebo zoufalý, že si vzal život. Rodiny a blízcí obětí tohohle incidentu by jistě rádi věděli, co střelce k jeho chování vedlo. Pokud byl ale zdravý, naprosto si nedovedu vysvětlit, co ho mohlo vést k takovému zvěrstvu," říká úředník táborského úřadu práce Marek Lachout. 

Slováci i CNN. O střelbě v Uherském Brodě informují světová média

Útočník z Brodu měl zbrojní průkaz, řekl ministr Chovanec

"Je to neštěstí pro všechny. Třebaže vyloučit se nedá nic, věřím že v Českých Budějovicích nikdo ničeho podobného není schopen. Čin šíleného střelce z Uherského Brodu se vymyká veškerým pravidlům, morálce i chápání. Takový člověk měl být pod dozorem," reagoval primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

"Tato zpráva mě absolutně šokovala. Nedokážu si představit, co může člověka dovést k tak hrůznému činu. Je mi líto všech, jejichž blízcí se stali obětí," vyjádřila účast pozůstalým táborská učitelka Lucie Berová. 

Ladislav Beran, spisovatel a bývalý kriminalista z Písku, je z toho, co se do této chvíle dostalo do sdělovacích prostředků, podle svých slov doslova šokován. "Je neuvěřitelné, že údajně duševně nemocný člověk měl zbraň. Zbrojní průkaz by v žádném případě nemohl dostat a pokud přesto měl zbraň, jak k ní přišel? Na černém trhu? Já osobně jsem přesvědčen, že mezi lidmi je zbytečně moc zbraní, a nejen střelných, proto by urychleně mělo dojít k jejich omezení. Ještě nedávno při poslechu zpráv o masakrech v zahraničí jsme si říkali, že u nás se to stát nemůže. A bohužel je to tady," konstatoval.

Ředitel písecké obchodní školy Pavel Sekyrka řekl k incidentu toto: "Každý člověk má někdy právo, aby mu tak zvaně bouchl papiňák a příčiny, které spustily tento masakr, jsou dosud neznámé. Nic to nemění na tom, že i zatím se zveřejněnou útočníkovou labilitou se dá pracovat. Temperament je vrozený, ale charakter, který vzniká výchovou, ho může zpětně korigovat. Jakékoliv slovo směrem k obětem, je zbytečné. Osminásobný vrah nejen ukončil životy lidí, navždy změnil osudy rodin obětí. Bohužel nejhorší na skutečnosti je, že podobným věcem se dá v hektické společnosti, ve které žijeme, jen velmi těžko předcházet. Ať už se jedná o neúspěch v osobním životě, ztráta hodnotové orientace, frustrace z moderní doby, osamocenost, zahleděnost do sebe a jarní dny k tomu - ty jsou pro podobné činy bohužel spouštěčem. Modlitba za zesnulé a jejich rodiny."

Podle místostarosty Třeboně Zdeňka Mráze, který je zároveň aktivním myslivcem a tudíž i držitelem zbrojního průkazu, jsou události v Uherském Brodu ohromnou tragédií. "Jako držitel zbrojního průkazu bych apeloval na policii a lékaře, aby byli schopní a akceschopní, když držitel legálně vlastněné zbraně se dostane do psychických problémů, aby mu tato zbraň byla odebrána," reagoval. Podle něho ale obecně vzrůstá agresivita. "Když si v odpoledních hodinách zapnete jakýkoli televizní program, až do nočních hodin tam po sobě lidé střílí, vraždí se a znásilňují. Mnozí občané vůbec netuší, že je to bolest, když třeba někdo někoho praští železnou tyčí, natož když použije střelnou zbraň."

Karel Kadlec, zástupce vedoucí Hotelu Jelen v Nové Včelnici na Jindřichohradecku, kam pravidelně na obědy chodí desítky zákazníků, k situaci v Uherském Brodu říká: "Předejít se tomu nedá. Ve světě to takhle vypadá také. Musíme doufat, že u nás se to nestane. Dnešní doba je bohužel taková, žije se ve stresu, lidi jsou zadlužení, mají problémy a pak to řeší různě, přepadávají herny, střílejí v hospodách..."

„Nejprve jsem si říkal, že to není pravda. Ale on se bohužel ukázal opak. Je to smutné. Co musel mít ten člověk v hlavě, že udělal něco takového? Co rodiny těch, kteří takto tragicky zemřeli? Stane se ještě něco podobného? Co ti psychicky labilní jedinci, které potkávám? Nevezmou i oni jednou spravedlnost do svých rukou? Asi bychom se měli vážně ptát po důvodech. Možná přehodnotit fungování systému. Možná vzít vážně duchovní stránku člověka a možnost ji kultivovat. Napadá mě, zda jsme v církvi připraveni nabídnout v tomto smyslu pomoc," reagoval kněz Cyril Tomáš Havel z Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti Českých Budějovicích.

Jan Rada je číšníkem v Kulturním domě Čejetice u Strakonic. Svoje řemeslo provozuje přes 20 let a dovedlo ho až za hospodské pulty do Irska a Francie. Masakr v Uherském Brodě jím velmi otřásl. "Na naši republiku je to hrozný masakr. Bohužel, se zvýšením bezpečnosti v Česku tohle nemá nic společného. Tohle je o všeobecné situaci v naší republice. Stres, nejistota a zmatek. Ovšem vědomí, že jste v práci, přijdou lidé na oběd a během okamžiku můžete být mrtví, je hrozné," reagoval na tragické události.

Jiří Grohman provozuje hospodu v obci Řepice na Strakonicku. "Dozvěděl jsem se to náhodou. I když se nebojím, že by zrovna k nám přišel někdo s takovým nápadem, lidi víc nadávají. Chci říct, že bylo v hospodách veseleji.Teď lidi hodně řeší politiku, peníze a nespravedlnosti," myslí si Jiří Grohman.

Výtvarnice Miroslava Krausová, která žije v Orlíku nad Vltavou, vidí střelbu jako zoufalý čin. "Na Čechy je to nezvyklé, zatím jsme se setkávali s tím, že se to děje v Americe nebo jinde ve světě, ale ne tady. Myslím si, že je to tím, že lidi nemají ani víru, ani morálku, ani sebekázeň. Svědčí to i o nedostatku pokory a inteligence, když člověk udělá takovou věc. Mohl to být zoufalý čin, kterým chtěl upozornit na nějaký problém. Co je pro mě zarážející, je to, že ať se to děje kdekoliv ve světě, nikdy střelec nepřežije útok. Buď je zastřelen nebo se zastřelí sám a zůstanou jen dohady, co bylo důvodem k činu."

Dopravní policista ze Strakonic Jaroslav Krejčí slyšel zprávu o události v Uherském Brodě na dovolené na své chalupě.  "Je to hrozné. Nevím, co bych řekl, protože tady jsou veškerá slova zbytečná," řekl. Svoji profesi dělá před 20 let a říká, že agresivita mezi lidmi roste. Vidět je to prý právě na silnicích. 

Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala připustil tzv. rozšířenou sebevraždu. "Ten muž asi chtěl odejít z tohoto světa, ale ne sám. Chtěl, aby se o něm vědělo, potřeboval k tomu provést gesto. Bohužel, to nejhorší, které mohl," říká Tomáš Fiala. O jeho záměru také svědčí fakt, že muž údajně volal TV a když poznal, že redaktor reaguje, začal jednat.  

Rudolf Žaba, předseda Házené Sokol Písek tragédii zaregistroval a samozřejmě ho zasáhla. "Jsem zděšem, že se něco takového v našem státě může stát," podotkl. 

Pavel Brůček sice pochází ze Strakonicka, ale roky žije se svojí ženou a dvěma dětmi v Praze. Služební cesty ho velmi často zavedou na oběd do různých restaurací po celé republice. "Znáte už hospody, kam si dojdete na oběd, aniž by vás napadlo, že to může být váš poslední. Klidně to mohlo být i v Havlíčkově Brodě. Hrozná představa, při které se možná bude hodně lidí bát jít jen tak na oběd. Pozůstalých je mi hrozně líto," řekl.

"Zatím jsme takové hrozné zprávy slýchali pouze ze světa. Nyní jsme toho svědky i u nás, a o to víc se nás tato tragédie dotýka. Zvlášť když si člověk uvědomí, že se to vlastně může přihodit úplně kdekoliv. O to víc jsem otřesen," uvedl ředitel Služeb města Jindřichův Hradec Ivo Ježek.

Ondřej Vajo, který jako zástupce vedoucího suchdolských hasičů pravidelně zasahuje u nejrůznějších nehod, okomentoval tragédii takto: "Neznám moc podrobnosti, ale každopádně je to velmi tragická událost, která ovlivní život spousty lidí, ať už příbuzným ,známým, ale i zanechají určitě vzpomínky u zasahujících složek na místě. Je špatné, pokud se prokáže ,že tento člověk, který útočil, byl nemocný a mohl se svévolně pohybovat mezi veřejností."

Miroslava Člupková, předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice, zdůraznila, že se jedná o katastrofu hlavně pro pozůstalé rodiny. "Ti lidé v tom byli naprosto nevinně a jedna zmatená osoba způsobila spoustu neštěstí. Nikdo takovou věc nečeká, někdo řeší stres a bezvýchodnou situaci tím, že si sáhne na život, další vyhledá pomoc a někdo ve zkratu své jednání obráti na lidi. V každé společnosti jsoi mezi lidmi legálně držené zbraně a je otázka, zda zpřísnit pravidla a jak. Bohužel, zabránit takové situaci asi úplně nejde. I člověk po vyšetření může zareagovat jinak," řekla.

"Považuji to za lidskou tragédii a je mi moc líto obětí i pozůstalých. Hluboce mě to zasáhlo. Jak je vidět, když selže jedinec, jsme naprosto bezbranní. Zpřísnění legislativy by bylo systémovým řešením na selhání systému, ale tady selhal jednotlivec. Tady se zřejmě negativně promítlo víc faktorů, které když se sečetly, tak nastal zkrat," reagoval Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a dačický zastupitel.

Táborský sexuolog, docent Jaroslav Zvěřina, událost charakterizoval jako čin pomatence. "Motiv zatím neznáme, tak uvidíme, jestli se ten člověk léčil. Měl zbrojní pas, měl by být zdráv. Viděl jsem hodně vrahů, ale tenhle čin je u nás mimořádný. Znal jsem člověka, který vraždil ze msty, ale tohle působí jako tzv. rozšířená sebevražda, kdy se ten člověk rozhodl vzít na onen svět někoho s sebou."

Co na událost říká psychložka? Adéla Doležalová ze Strakonic víceméně souhlasí s názorem ředitele strakonické nemocnice Tomáše Fialy o rozšířené severaždě. "Je to jedna z možností, ale teď je prostor především pro mapování života muže, který střílel. Co dělal, jak žil, jaké měl zázemí," říká Adéla Doležalová. 

Předseda Konfederace politických vězňů v Táboře, Miroslav Růžička, jen nevěřícně kroutí hlavou a těžko hledal slova. "Co si o tom myslet? Že to byl vyšinutý člověk a já si nedovedu představit, co ho k tomu vedlo. Jenže tuhle pravdu už se nikdo z nás nedozví. Jak je možné, že tohle udělá člověk člověku? Nevím, to nepochopím. Stát se stará sám o sebe, tohoto dohromady ani nezajímá, takže se nic neděje. Je to špatné zřízení," domnívá se člověk, který svůj život zasvětil boji proti totalitě. 

Z Tábora ve středu odejde dopis adresovaný starostovi Brodu: "Teď jsme se na tom domluvili na poradě vedení. Vyjádříme účast celému městu nad tím, co se stalo a vyjádřím mu i osobní účast. Je pod strašným mediálním tlakem, ale z toho jak vystupuje, si myslím, že lidé musejí mít pocit, že je to starosta na svém místě. Držím mu palce, každý máme ve městě nějakou kartotéku lidí a nikdy nevíme, kde nám co bouchne," vyjdářil se starosta Tábora Jiří Fišer. 

František Marek Míček
, milevský děkan, k tragédii říká: "Každý normální, slušný člověk na střelbu v Uherském Brodě musí říci to samé: Je to tragédie a velká bolest. Jsme zvyklí, že tady v Evropě žijeme ve skleníku. Tyto události nás děsí, to je logické, ale třeba v Sýrii nebo v Súdánu umírá mnoho lidí a nás to nechává relativně klidnými. Je to zvláštní paradox. Tím ale nechci zlehčovat, co se v Uherském Brodě stalo.  

Chýnovský starosta Pavel Eybert říká: "Je to strašné, když se někdo zblázní, dostane duševní poruchu. Je to hrozný šok a bezmoc. Bohužel, proti takovým zkratům není efektivní obrana. Může se to stát kdykoliv, kdekoliv."

Jaroslav Větrovský, starosta Mladé Vožice, se k věci vyjádřil slovy: "Je to šílené, obrovská tragédie. Vůbec si nedokážu představit, co prožívají pozůstalí. Vyjadřuji jim hlubokou soustrast."

Starosta Plané nad Lužnicí, Jiří Šimánek, se nad událostí zamýšlí: "Mysleli jsme si, že se nás tyhle události netýkají, že je to daleko. Jak je vidět, nejen válečné události se k nám blíží. Doteď jsme o tom jen četli. Je to strašné, mohl by tam sedět kdokoliv z nás."

Jistebnický starosta Vladimír Mašek se domnívá, že jde především o společenský problém. Lidem, kteří mají duševní poruchu, není podle jeho názoru nabízena dostatečná psychiatrická péče. "Je nutné, aby se společnost zkulturizovala. Hlavně média by se měla chovat slušně a nemedializovat vrahy, nedělat z nich celebrity. Myslím si, že na tomto případu mají v desítkách procent podíl média. Demonstrativní sebevrazi využívají média ke svému zviditelnění a lidé by si měli uvědomit, že to v žádném případě nelze akceptovat. Chystáme se poslat starostovi Uherského Brodu kondolenční dopis, ale to je to poslední, co by společnost měla v podobných případech udělat."

Jiří Štrudl, podnikatel z Tábora, řekl: "Je to poněkud svérázné řešení osobní situace. Pokud útočník před činem skutečně volal do TV, tak se tragickým následkům asi dalo zabránit. Všechny takové zprávy mne děsí a probouzejí ve mně bezmoc."

Zdeněk Frouz z Vodňan je držitelem zbrojního průkazu kategorie C (myslivost) 10 let. "Musíte se naučit asi 500 otázek. V testu jich je 25 a jsou dost těžké. Je mezi nimi i psychologie. Událost v Uherském Brodě ale s tímto nesouvisí. Chci říci, že neznám člověka, který by si udělal zbrojní průkaz aby měl možnost něco takového udělat."   

"Říkám to jen velice nerad, ale v případě, že se někdo takto rozhodne řešit svůj osobní problém, jen velmi těžko lze tragédii takového rozsahu zabránit," říká ktragédii Zdeněk Šťastný, předseda hokejového klubu IHC Písek, a dodává: "Snad kdybychom byli vzájemně k sobě více ohleduplní, vnímaví, kdyby nebylo mezi lidmi tolik střelných zbraní, kdybychom uměli zabránit jejich ilegálnímu držení... Jsem v tomto smyslu bohužel skeptický, svět kolem nás je plný agrese, frustrací a neúcty k životu druhého člověka. Každý z nás si jenom můžeme v duchu přát, abychom se, stejně jako ti zastřelení v Uherském Brodě, naprosto bezbranní neobjevili v podobné situaci, kdy již prakticky není žádná naděje na záchranu vlastního života. Nelze si představit tu šílenost a hrůzu okamžiku, kterou musely oběti brodského masakru vytrpět." 

„Je to hrozné, podobným případům se bohužel předejít nedá. V každé společnosti je člověk, který se dříve nebo později vydělí a potom udělá něco, čím chce zaujmout. Smutné je, že se to může stát komukoliv. Pozůstalým bych chtěl vyjádřit hlubokou soustrast," řekl starosta Veselí nad Lužnicí Ladislav Sýkora.

Autor: Redakce

sdílej článek:

DISKUSE

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.