Zajímá vás, jaký je ideální počet sexuálních partnerů? Možná budete překvapeni

Novinky.cz, 3.7.2021

Přestože sexuologové nemají jasno, kolik sexuálních partnerů je optimální, nejnovější průzkum britské seznamky pro zadané IllicitEncounters.com ukázal, že pro většinu žen i mužů je tímto číslem magická třináctka. Právě toto číslo podle dotázaných poukazuje na to, zda je dotyčný dostatečně zkušený, dobrodružný a otevřený novinkám.

Ideální počet sexuálních partnerů ale nemusí mít s realitou mnoho společného. Jak ukázal průzkum v České republice, vedený profesorem Petrem Weisem, muži mají v průměru 9,4 partnerek a ženy 5,3 partnerů, přičemž samotní sexuologové upozorňují, že i tato čísla je zapotřebí brát s určitým nadhledem, protože zatímco mnozí muži u počtů svých sexuálních partnerek nasazují, ženy naopak podhodnocují.

Děje se tak i z důvodu, že zatímco muže s vysokým počtem partnerek společnost mnohdy adoruje, ženy naopak sráží a považuje je za promiskuitní.

Sexuologové více sexuálních partnerů podporují

Z odborného hlediska je podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny určitě vhodné, aby se mladí lidé na počátku svých sexuálních partnerských aktivit nespokojovali s jediným partnerem a jedinou partnerkou.

I podle něj je velmi důležité, aby měli mladí lidé různá srovnání, zároveň ale dodává, že ani velký počet sexuálních partnerů nemusí znamenat velkou zkušenost, zvlášť pokud vztahy promiskuitních lidí bývají náhodné, chvilkové a povrchní.

„Je známo, že tito lidé často přeceňují význam svých sexuálních zkušeností," dodává Zvěřina pro Právo.

Kolik sexuálních partnerů je příliš?

Podle britského průzkumu je za vysoké číslo považováno 18 a více sexuálních partnerů. Podle dotazovaných se již jedná o varovný signál, který dává najevo promiskuitní chování dotyčného.

Vysoké číslo sexuálních partnerů přitom více odrazuje muže, zatímco nízký počet zase ženy.

„Zkušení muži jsou sexu s pannou nakloněni více než zkušené dámy tomu, aby zaučovaly panice," prozrazuje Adam Durčák z Ruzovyslon.cz.

Muži jsou ale v tomhle směru zvídavější. Většinou proto, že jsou oproti ženám více soutěživí a rádi si udělají přehled o bývalé konkurenci.

Mnoho lidí ale počty sexuálních partnerů svých protějšků vůbec netouží znát. Pro část z nich to není vůbec důležité, pro další je to ochrana před případnými pocity, které v nich odpověď může vzbudit.

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.