Výhody a nevýhody obřízky

Novinky.cz, 25. 4. 2015

Odstranění předkožky nebo její podstatné části je prastarý chirurgický výkon. Bojovníci některých starověkých národů sbírali předkožky, které získali obřezáním poražených nepřátel. V semitských kulturách, tedy mezi určitými národy, které sídlí v Přední Asii a severní Africe, se provozuje od pradávna, z náboženských důvodů. V těchto komunitách je neobřezaný chlapec tvorem nečistým a neplnohodnotným.Kolem obřízky panuje mnoho mýtů. Ze sexuologického hlediska lze říci, že obřezaní a neobřezaní muži se v pohlavním životě chovají obdobně a odborníci u nich nezjistili žádné podstatné rozdíly. Platí to zejména u mužů, kteří byli předkožky zbaveni v útlém dětství.

U dospělých mužů bývá důvodem obřízky zpravidla nějaký zdravotní problém. Třeba opakované záněty předkožkového vaku. Nebo zúžení předkožky, které neumožní přetáhnout ji přes žalud penisu (fimóza). Anebo opakované poranění v podobě trhlinek na jejím okraji, jež vyvolávají bolesti při pohlavním styku.

Někdy přicházejí k lékařům muži, které fimóza trápila po celý život. Jejich předkožka je tak úzká, že ji nikdy nemohli volně přetáhnout přes žalud. Takový stav nemusí vyvolávat velké problémy, nicméně znemožňuje důkladné vyčištění předkožkového vaku. Partnerky těchto mužů by měly na své protějšky důkladněji dohlédnout a přesvědčit je, aby zašli k urologovi.

Zdá se, že obřezaní muži z rovníkové Afriky méně často nakazí své partnerky virem HIV/AIDS. Množství infekcí souvisí se špatnou osobní hygienou.

Dospělí mají někdy z obřízky zbytečný strach. Doslechli se třeba, že se jejich penis stane příliš citlivým nebo jim začnou znepříjemňovat život bolesti. Jiní se naopak domnívají, že bude necitlivý na dotek. V dalších případech se zase obávají, že se nebude líbit jejich partnerce. Jenže vzhled obřezaného a neobřezaného penisu se při ztopoření zase tolik neliší.

Mýty panují také kolem sexuální potence obřezaných mužů. Kromě erekce tu má hrát roli doba trvání pohlavních styků. Setkáváme se s pacienty, kteří tvrdí, že u nich zmíněný zákrok vyvolává předčasnou ejakulaci, nebo naopak potíže s dosahováním orgasmu.

V individuálních případech je možné ledacos. Průzkumy sexuálního chování však ukazují, že se výskyt pohlavních poruch u obřezaných a neobřezaných jedinců nijak podstatně neliší.

Specifický význam má obřízka u mužů ze zemí rovníkové Afriky, kde se pandemicky šíří infekce HIV/AIDS. Zdá se, že obřezaní muži přenášejí uvedený virus na své partnerky méně než ti neobřezaní. Souvisí to s žalostnou úrovní osobní hygieny v těchto zemích. Odstraněním předkožky se zmenší množství nečistot na penisu u tamních, výrazně promiskuitních mužů.

Vzpomínám si také na názory odborníků, kteří se domnívali, že manželky neobřezaných mužů onemocní podstatně častěji rakovinou děložního čípku. Tvrdili, že to souvisí s vlivem mazové nečistoty za předkožkou (smegmatu), kterou si muži ne vždy důkladně omyli. Dnes víme, že to souvisí s působením papilomavirů. Vyskytují se však stejně často na genitálu obřezaných jako neobřezaných mužů.

V české populaci se nábožensky motivovaná obřízka příliš nerozšířila. Naše medicína také nijak nepropaguje samoúčelné odstranění předkožky z domnělých hygienických důvodů. Nicméně v případech jejího zúžení (fimózy) a jiných problémů zdravotní povahy je včasný zákrok nezbytným řešením a připadá mi zbytečné ho v takových případech odkládat.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.