Velká obezita komplikuje sex

Novinky.cz, 3. 9. 2016

Nadváha nebo mírná obezita je menším problémem pro ženy než pro muže. Sexuální přitažlivost lidských samiček ovlivňují totiž oblé tvary prsů, boků a pozadí. Nepříliš extrémní boubelky se proto uplatňují na partnerském sexuálním trhu mnohem lépe než na soutěžích královen krásy. 

Naopak zavalití pánové se obvykle vyznačují určitou sexuální pasivitou. Tuk totiž metabolizuje mužský sexuální hormon testosteron na estradiol, hormon povýtce ženský. To vede k většímu nebo menšímu útlumu jejich sexuální aktivity. Proto dohánějí svou atraktivitu sociální pozicí a nadstandardními příjmy. Jak známo, velmi dobře se zde uplatňuje také jejich „sexy mozek". Ženám dělá nadbytek ženského hormonu jen minimální potíže.

Extrémní obezita má pak velmi negativní vliv na sex mužů i žen. Pohlavní úd takového muže příliš z těla nevyčnívá ani při plné erekci. U ženy zas může vysoká vrstva tuku způsobit to, že je u ní obtížné nalézt poševní vchod. Pokud se k milování sejdou dva takto vybavení těžkotonážníci, může být pro ně docela problém, jak mechanicky zvládnout i jednoduché pohlavní spojení.

Další zdravotní i sexuální komplikace

Také výskyt sexuálních poruch bývá u těchto lidí výrazně vyšší, než je tomu u lidí štíhlých. Podílí se na tom jejich menší pohybová a sexuální aktivita. Spolu se zdravotními problémy, které s sebou obezita velice často přináší. Zahrnují celou škálu onemocnění srdce a krevního oběhu, zejména pak kornatění cév a vysoký krevní tlak. Ty mohou u obézních mužů podporovat například rozvoj poruch erekce.

Obezita mění rovněž hospodaření s cukry, a proto postižené lidi často trápí cukrovka druhého typu, která se rozvíjí s věkem. Mezi jejich časté potíže patří také snížená odolnost organismu proti různým zánětům. Třeba proti nejrůznějším opruzeninám, které se nevyhýbají ani intimním místům. Víc je trápí i záněty močových cest a pohlavních orgánů. U žen to jsou hlavně výtoky a záněty poševního vchodu, u mužů pak vleklé a recidivující záněty předkožky.

Pokud se jim podaří shodit potřebný počet kil pomocí diety, tělesné aktivity a dalších kroků, sníží se nebo úplně zmizí řada jejich zdravotních problémů, včetně sexuálních. Velmi výrazně je to vidět například u pacientů, kteří podstoupili bariatrickou operaci. Chirurgové jim při ní zmenší žaludek. Tito lidé ztratí během několika týdnů i desítky kilogramů tuku.

Ženy i muži se po tak razantním snížení váhy cítí atraktivnější a začnou být také sexuálně aktivnější. Zlepšení intimního života může být jedním z motivů, proč stojí za to redukovat svou váhu s pomocí odborníka. Jde jenom o to, aby obézní jedinci nepropadali zbytečnému pesimismu a usilovali o racionální řešení svých potíží.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.