S Jaroslavem Zvěřinou o tom, proč je ODS na dně

Jižní Čechy Teď!, 16.1.2014

Ozdraví se Občanská demokratická strana? Co si o tom myslí sexuolog Jaroslav Zvěřina, který s ní prošel téměř celou její historií? O tom je obsáhlý rozhovor v Jihočeských týdenících, které vyšly ve středu. Řeč přišla i na to, proč dnes lidé plní psychiatrické ordinace, kde teď známý lékař znovu působí.

...Kam podle vás ODS došla?

Pronikavou analýzu stavu ODS udělal nedávno profesor Fiala, byl jsem se na něm podívat v Praze. A má pravdu. Řadu let už ODS neplnila skoro žádný žádný cíl, který má plnit politická strana. Negenerovala žádné myšlenky, negenerovala schopné kádry, nedělala nic, aby členové drželi pohromadě, aby se cítili vzájemně spojení, naopak - v poslední době, a to není otázka posledního roku nebo dvou, ale asi tak od doby, kdy odešel Klaus a přišel Topolánek, ten sešup je úplně jasný.

Václav Klaus byl ta sjednocující osobnost?

Ne, Klaus nebyl integrující osobnost, ale v té době ta parta ještě držela pohromadě. Jeho problém byl, že nedokázal vychovat nástupce, kolem něj nebyla žádná rada moudrých, moudrý byl šéf a pak už dlouho nic. Topolánek to myslel v začátku dobře, on je energičtější, ale platí nakonec asi to, co nedávno napsal jeden novinář, že Topolánek vykopal hrob, který Nečas pak zasypal. ODS jde roky dolů. Já byl v Bruselu a tolik jsem to nevnímal, ale pak jsem přišel v roce 2009 zpátky a přestože jsem se v Evropském parlamentu pět let pohyboval, něco jsem tam snad pochytil, nikdo z vedení ODS ani z členů se mě na nic nezeptal, nikdo nic nechtěl vědět třeba o Evropské unii.

Třeba ODS nezajímá Evropská unie?

Třeba. Ale kdyby to bylo jen o Zvěřinovi, tak je to jedno, ale tenhle pocit je v ODS obecně. Tady za roky nepřišel na naši schůzi nikdo z centra, snad jen občas někdo z kraje, se členy nikdo neměl potřebu komunikovat, nahoře se dělala nějaká politika, které jsme mnohdy sami nerozuměli a tohle je výsledek. Každá strana přece má mít potřebu řídit společnost směrem, ve který věří, a pak když zjistíte, že jedinou vizí, kterou nabízíme, je zvyšování daní a církevní restituce, tak je to málo, tím lidi nezískáte. A do toho ty všelijaké průšvihy...

Nestalo se programem zabezpečování pozic pro vybrané lidi?

Tak to jsem vytýkal Topolánkovu vedení, že si tu ODS zprivatizovali, aby sloužila jejich potřebám. A kašlalo se na to, co si myslí lidi. Byla ideová konference v Budějovicích, přijel předseda strany Nečas, prošel davem na pódium, aniž by někoho pozdravil, s někým promluvil, přečetl projev, který tedy nebyl úplně hloupý, a zas odjel. To Topolánek nás aspoň občas poslal někam. Ale ti ostatní už byli úplně neviditelní. Ona se blbě dělá politika v regionu, když nemáte co prodávat. Já už měl velký problém se té politiky zastávat, a měl jsem často i pocit, že ODS platí za hříchy ostatních koaličních partnerů.

Tak asi byl Miroslav Kalousek zdatnější komunikátor než Petr Nečas...

To nepochybně. My už jsme vyzývali - tak řekněte nahlas, že zhroucení dopravního registru nebo sociálního systému není agenda ODS, položte tu vládu, ale nikdo nebyl schopen politického řešení. Jako kdyby jim na ODS už ani nezáleželo.

...Proč byli členové loajální s vedením až do záhuby?

Tak jestli si to uvědomíte, pořád bylo před volbami nebo byla krize - když někdo s něčím přišel, tak se vždycky řeklo - to teď nemůžeme, teď na to není doba, musíme být loajální... Když praskla aféra Nečase s Nagyovou, ptal jsem se poslanců - proč jste něco neudělali? Ne, to prý nešlo, vždyť by padla vláda, to by podkopali sami sebe...

Vidíte v ODS někoho, kdo by se mohl postavit do čela a vyvést stranu z bídy?

Tak mně se hodně líbí profesor Petr Fiala z Brna. Líbí se mi, jak myslí, jak se chová, jak uvažuje. To je opravdu inteligentní člověk, který to má v hlavě srovnané. Jen jestli to bude stačit. Uvidíme, jak dalece se k němu podaří navolit důvěryhodné vedení, to ukáže nadcházející kongres.

Považoval jste za šťastné heslo předčasných voleb - Miroslava Němcová premiérkou?

No to byla politická naivita! My jsme tu vládu měli položit už dávno. Petr Nečas se projevil jako malý a slabý politik, ale vždyť oni nic jiného než politiku nikdy nedělal. Když nesl na hrad rezignaci Dobeše jako ministra školství a prezident ho s tím vyhodil, tehdy měla přijít rezignace premiéra a možná se ta politika vyvíjela jinak a ODS by to přežila v lepší kondici. Pořád jsme se krčili, až jsme se zahrabali pod drn.

Odcházejí v Táboře z ODS členové?

ODS v Táboře má kolem 75 členů, loni byl odliv jen pár lidí, to jsem čekal víc. Letos to možná bude horší. Stačí, že nezaplatí v březnu členské příspěvky.

Kdo je po vás předsedou místního a oblastního sdružení?

Před Vánocemi byl do obou funkcí zvolen František Dědič.

To je nová tvář ODS?

Mě to taky překvapilo. Domníval jsem se, že to budu předávat někomu mladému. Ale upřímně, nikdo nemá moc zájem tu šéfovat, strana není v laufu.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Jihočeských týdenících Táborsko, Písecké postřehy, Strakonicko a Milevské noviny.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.