Role prsou se u lidských samiček změnila

Novinky.cz, 31. 10. 2015

Člověk je v živočišné říši jediným savcem, který vnímá prsa své samičky jako důležitý sexuální symbol. Důvod je zřejmý. Naše sexualita se musela přizpůsobit vzpřímené chůzi. A ta prsa výrazně zviditelnila. Pro muže se tak stala důležitým erotickým signálem.

Postupné zvětšování prsou v průběhu puberty svědčí o dospívání ženy a pak i o její reprodukční zralosti. U ostatních samiček savců se prsa zvětšují až v průběhu otěhotnění, kdy se připravují na tvorbu mléka.

Naši živočišní příbuzní jsou ve své erotice výrazně posedlí zadnicemi svých samiček. Ty dávají najevo zájem o kopulaci zvláštním erotickým signálem: specifickým způsobem prohnou páteř a prezentují tak svou zadnici. I ženské hýždě jsou ostatně pro muže po vzoru jejich živočišných příbuzných dodnes dominantním erotickým signálem.

Pro naprostou většinu žen je to velmi spolehlivý zdroj erotického vzrušení

Velikost prsů je pro některé muže důležitá. Zejména pro ty, kterým se říká „horňáci". V mužské populaci jich rozhodně není naprostá většina. Tvrdí se také, že menší prsa reagují citlivěji na dráždění. Pro ženy bývají ňadra důležitá nejen proto, že zvyšují tělesnou atraktivitu, ale také jsou podstatná pro jejich sexuální vzrušení.

Muži ženská prsa rádi hladí, líbají a dráždí ústy. Pro naprostou většinu žen je to velmi spolehlivý zdroj erotického vzrušení. Při něm se jim nezvětšuje jen poštěváček a okolní partie genitálu, ale i prsní bradavky. Některé pak dokážou dosáhnout orgasmu pouhou stimulací prsních bradavek.

Prapůvodní úlohou prsů je samozřejmě kojení. Při dráždění prsních bradavek, které intenzivně provozuje sající novorozeně, se uvolňují ženské pohlavní hormony, zejména pak neurohormon oxytocin. Ten je dobře známým působkem pozitivních mezilidských vztahů a lásky. U kojence mužského pohlaví rozvíjí intimní kontakt s prsy matky schopnost tělesné komunikace a mazlení.

Význam ňader pro ženy signalizují i podprsenky
Průměrná česká žena podprsenek prý vlastní nejméně devět. Po druhé světové válce byly navíc vynalezeny takzvané push-upky. Tyto podprsenky dokážou pozvednout a výrazně zpevnit ochablejší prsa, případně opticky zvětšit ta menší.

Je zajímavé, že i v dnešní postmoderní době, kdy feministky a genderoví aktivisté výrazně relativizují rozdíly mezi muži a ženami, roste zájem něžnějšího pohlaví o zvětšení prsů pomocí prsních implantátů. Tato operace je jedním z nejčastějších výkonů dnešních plastických chirurgů.

Operované ženy prý často tvrdí, že větší a pevnější prsa zvýšily jejich sebevědomí a údajně i prožívání partnerského sexu. Tato stoupající obliba prsních implantátů dokládá, že módní stírání rozdílů mezi sexuální rolí muže a ženy nemá žádnou masovou podporu.

RSSRSS| normal| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.