Proč ctít tradiční sexuální role 

Novinky.cz, 3. 10. 2015

Zhruba třicet procent žen orientovaných na kariéru nepočítá podle amerických i evropských sociologů s tím, že budou mít děti. Mezi mladými lidmi klesá zájem o sex i trvalé partnerské vztahy. Japonští vědci zjistili, že mezi mladými Japonci ve věku kolem 25 roků je až 30 % paniců.

I u nás přibývá mužů, kteří z různých důvodů odkládají partnerské zkušenosti na jindy. Pokud ono odkládání trvá hodně přes dvacátý rok věku, mívají vážné problémy ve vztazích. Některé věci je potřeba udělat nikoliv z racionálního rozhodnutí, ale takříkajíc z blbosti. První pohlavní styky k takovým aktivitám patří.

Třicetiletému panici se navíc špatně předstírá sexuální zkušenost, kterou u něj partnerky předpokládají. Mladé ženy v plodném věku nebudou mít stále častěji potomstvo. Pokud se ale pro něj rozhodnou, mohou docela obtížně hledat partnera, který s nimi dítě rád počne.

Jednou z příčin klesajícího zájmu mužů o hlubší partnerský vztah je relativizování rozdílů mezi pohlavími. Feministky a propagátoři genderového unisexu nesmyslně bojují za společnost, ve které prý pohlavní role ztratí svůj význam. U řady mladých mužů to vyvolává pocit nejistoty. Jaká by pak měla být jejich sexuální role?

Internetová erotika nahrazuje reálný sex
Tento ne příliš pozitivní trend posilují i moderní komunikační technologie. Roste obliba seznamovacích a erotických chatů. V nich jde stále méně často o skutečné seznamování. Lidé se pohybují ve virtuální realitě svých rolí, které bývají nejednou zcela smyšlené. Ať už jde o věk, pohlaví, nebo názory na sex a na život.

Ve své praxi se stále častěji setkávám s mladými muži, kteří mají za sebou bohatou komunikační aktivitu na internetu. Nikdy ale nebyli na skutečné schůzce. Jeden z mých pacientů chatoval několik let s mnoha ženami. Vyměňoval si s nimi erotické fotky a videa. Připadal si jako úspěšný internetový král. Čechral si své ego také konzumací marihuany a pervitinu. Partnerský sex opomíjel. Stejně jako prostitutky.

Muži propadnou náhradní internetové erotice snáz než ženy. Hlavně ti mentálně slabší nebo jinak neatraktivní. Ale i mladé dámy realizují své partnerské potřeby s virtuálními muži, které vyhledají na internetových seznamkách. Nejintenzívnější partnerské vztahy jsou ty, které nikdy nebyly reálně konzumované. Tyto romantické vazby bývají silné a vytrvalé. Reálný život však jejich aktérům uniká mezi prsty.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.