Rizika spjatá s plodností si začíná uvědomovat stále více mladých lidí, mnozí z nich i v okamžiku, kdy ještě nemají žádné problémy. Řeší, jak na tom se svou plodností jsou a do jaké míry si mohou dovolit odkládat početí dítěte na později.
Příznaky, které vás mohou včas upozornit na poruchy plodnosti
Novinky.cz, 1. 9. 2020
Věk Češek při porodu prvorozeného potomka neustále stoupá. Aktuálně se průměrný věk maminek blíží k hranici 31 let. Bohužel s rostoucím věkem rodičů se zvyšuje i počet párů, které řeší problémy s plodností, v dnešní době je to asi každý pátý pár. Problém přitom bývá jak na straně žen, tak mužů.
Mladí muži a ženy vyhledávají vyšetření zvláště v případě, když prodělali některé choroby nebo mají jiné příznaky, které zhoršují možnost početí potomka. Existují ale i další signály, které mohou na problémy s plodností upozornit.
Co u žen může předznamenávat poruchy s plodností
Plodnost ženy negativně ovlivňuje nezdravý životní styl a nadváha. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny, které rozkolísávají ženskou hladinu hormonů a způsobují neplodnost.
„Extrémní obezita navíc může bránit i samotné souloži. Přílišná vrstva tuku může také bránit průniku pohlavního údu až k děložnímu hrdlu. To je hendikep. Pokud se ejakulát dostane přímo k děložnímu hrdlu, vyrazí spermie nejkratší cestou do dělohy a do vejcovodů vstříc vajíčku, což zvyšuje pravděpodobnost oplodnění," upozorňuje sexuolog Jaroslav Zvěřina.
Problémový může být i pravý opak obezity, tedy extrémní štíhlost, typická zejména pro anorektičky, tedy pro pacientky, které bojují s poruchou příjmu potravy.
„Dostatečné množství tuku je v organismu ženy potřebné k tomu, aby normálně a pravidelně menstruovala. Anorektičkám měsíčky často úplně zmizí," varuje Zvěřina.Jsou však i další varovné projevy, kdy by žena měla včas vyhledat lékaře. „Situaci by měly řešit ženy, u kterých se v rodině vyskytlo předčasné ovariální selhání, jinak řečeno předčasný přechod. Menopauza se může v extrémním případě dostavit ještě před 30. rokem věku. Přechod představuje pro ženy neúprosné biologické hodiny, které překazí jejich možnosti početí potomka," vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Problémové jsou i polycystické vaječníky. Ženy s tímto onemocněním mají vaječníky vyplněny velkým množstvím folikulů. Jejich počet je tak vysoký, že nedochází k přirozené selekci a růstu dominantního folikulu, který pak za normálních okolností uvolňuje zralé vajíčko. Žena proto neovuluje a nemůže tedy otěhotnět.
Snížit šance na otěhotnění a donošení zdravého dítěte mohou i děložní myomy. „Jednak deformují dutinu děložní a zároveň způsobují, že nepravidelně dorůstá endometrium. Pokud se ženě otěhotnět přesto podaří, hrozí jí komplikace při porodu i v období šestinedělí, jelikož vyšší množství hormonů progesteronu a estrogenu způsobuje zvětšení myomů," vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.Potíže s otěhotněním mohou nastat i u žen s endometriózou. Tedy onemocněním, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo dutinu děložní, čímž aktivuje chronický zánět.
Nejproblematičtější je, pokud se sliznice nachází v oblasti vejcovodů, kde může zánět způsobit jejich uzavření. Pokud je ve vaječníku, může zapříčinit růst endometroidních cyst, které nenávratně poškozují zárodečnou tkáň. Může se tedy stát, že i mladé ženy mohou mít ovariální tkáň natolik zničenou, že dojde k předčasnému selhání vaječníků.
Problém může nastat také v případě ložisek v dutině břišní. „Zánět aktivuje bílé krvinky, které jsou ve své obranné funkci velmi nespecifické, pohlcují volnou krev. Jsou také schopny pohlcovat spermie, které tím pádem nemají možnost dostat se k vajíčku," vysvětluje gynekolog Ondřej Matěna.
Potíže s otěhotněním mohou nastat i u žen s endometriózou. Tedy onemocněním, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo dutinu děložní, čímž aktivuje chronický zánět.
Nejproblematičtější je, pokud se sliznice nachází v oblasti vejcovodů, kde může zánět způsobit jejich uzavření. Pokud je ve vaječníku, může zapříčinit růst endometroidních cyst, které nenávratně poškozují zárodečnou tkáň. Může se tedy stát, že i mladé ženy mohou mít ovariální tkáň natolik zničenou, že dojde k předčasnému selhání vaječníků.
Problém může nastat také v případě ložisek v dutině břišní. „Zánět aktivuje bílé krvinky, které jsou ve své obranné funkci velmi nespecifické, pohlcují volnou krev. Jsou také schopny pohlcovat spermie, které tím pádem nemají možnost dostat se k vajíčku,“ vysvětluje gynekolog Ondřej Matěna.
Problémy ohrožující mužskou plodnost
Muži by se o svou plodnost měli zajímat zvláště v případech, když v pubertě či v pozdějším věku prodělali příušnice a pak rovněž, když mají varikokélu, tedy rozšířenou žilku odvádějící krev z varlete, častěji se vyskytující na levé straně. Problémové mohou být i úrazy varlete nebo v minulosti řešené nesestouplé varle.
Mužskou plodnost ohrožuje i nezdravý životní styl, jako je nadváha, nedostatek pohybu, zvýšená míra stresu či nedostatek spánku. Ve spánku se totiž tvoří testosteron a jeho nízká hladina způsobuje neplodnost.Spermie reagují velmi citlivě i na znečištěné životní prostředí. Tedy na přítomnost těžkých kovů a na chemické látky v potravě. Špatné mohou být i toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje přítok krve do varlat a topořivých těles, což má za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií.
Rizikové je rovněž sedavé zaměstnání, nošení nevhodného oblečení a přehřívání varlat, například v sedačce za volantem auta, což je častý problém řidičů z povolání, zejména v teplejších měsících.Další riziko představuje i užívání anabolik. Přípravky, které je obsahují, neberou jen kulturisté, kteří se snaží co nejrychleji zvětšit objem svých svalů, ale i spousta mužů, kteří chodí do různých posiloven nebo fitcenter. Mnohdy to ani sami nevědí.
„Nevýhodou anabolických hormonů je to, že tlumí sekreci gonadotropinů z hypofýzy, tedy podvěsku mozkového. Mohou tak podstatně přibrzdit tvorbu spermií. Tento efekt trvá někdy i několik měsíců poté, co muži přestali brát zmíněné přípravky," upozorňuje Jaroslav Zvěřina.
Nepříznivý efekt na spermiogram mužů mohou mít ale i některé léky na vysoký krevní tlak nebo na žaludeční vředy.
Příčinou neplodnosti může být také neschopnost erekce. Důvody jsou různé, od vysokého tlaku či hladiny tuků v krvi, nízké hladiny testosteronu přes cukrovku až po některé nemoci.
S politováním oznamujeme, že pan docent Jaroslav Zvěřina ukončil svou lékařskou praxi.
Sexuologickým pacientům doporučujeme obrátit se na Sexuologický ústav, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 11, Praha 2. Telefon: +420 224 965 247