Přibývá takových manželství, jako má Emmanuel Macron. Víte, ony ty starší ženy... 

ParlamentniListy.cz, 30. 4. 2017

ROZHOVOR „Zkušenosti, bezpečí, mateřská péče, shovívavost k případným sexuálním problémům," vypočítává sexuolog Jaroslav Zvěřina to, co může velmi mladého muže lákat na vztahu s výrazně starší ženou. Jaroslav Zvěřina pro ParlamentníListy.cz promluvil o manželství kandidáta na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pak také podotkl: „Jednomu svému prezidentovi myslím tolerovali francouzští voliči veřejně prezentovaný mimomanželský vztah. Což je zřejmě podstatně větší etický problém než to, co inzeruje pan Macron," říká známý sexuolog. 

Velkou diskusi vyvolalo manželství Emmanuela Macrona, kandidáta na francouzského prezidenta. A to fakt, že jeho žena je o 25 let starší. Co si o takovém svazku jako sexuolog myslíte?

V posledních letech podobných svazků přibývá, protože dnešní „starší" ženy mohou být podstatně sexuálně přitažlivější, než tomu bývalo kdysi. V daném případě jde o to, že u veřejně známých politiků je každá atypičnost zajímavá pro publikum i média, podobně jako třeba příslušnost k nějaké sexuální minoritě. Jistě nemusí uvedená skutečnost sama o sobě toho člověka nějak dehonestovat.

Co může mladého, tehdy 17letého, studenta přitahovat na o tolik let starší ženě?

Zkušenosti, bezpečí, mateřská péče, shovívavost k případným sexuálním problémům.

Dobře, a co tedy ale naopak zralou ženu k mladém studentovi? A co si myslíte o tom, že kvůli němu opustila manžela, se kterým má tři děti?

Lidé upadají do romantické zamilovanosti často v situacích velmi povážlivých. Prostě některá taková rozhodnutí my lidé konáme tak trochu z blbosti a racionalita jde stranou. Že žena opustila manžela, to bych jí moc nevyčítal. Ale jestli opravdu opustila své tři děti, pak je to na pováženou. Je to samozřejmě její problém.

Mívají tyto svazky s tak velkým věkovým rozdílem, kdy je navíc o tolik starší žena, většinou budoucnost?

Takových dlouhodobých a pozitivně se odehrávajících svazků najdeme v historii i v současnosti řadu. Oni se samozřejmě musejí smířit s bezdětností a někdy také jen s formálním vztahem v uvedeném páru.

Ozvaly se i hlasy, že by mohl Macron tímto svazkem skrývat vztah s mužem, což ale kandidát na prezidenta Francie rozhodně odmítá. Co si o tom myslíte?

To je samozřejmě těžko ověřitelná spekulace, která plyne z již popsané atypičnosti takového vztahu.

Macron také mluví o tom, že kdyby naopak jeho žena byla o dvacet let mladší než on, nikdo by nepochyboval o legitimitě jejich svazku a hlavně - málokdo by se nad tím vůbec pozastavoval. Proč stále tolika lidem vadí, když je o tolik starší žena a zdaleka tolik nekritizují svazek mladší ženy a třeba i výrazně staršího muže?

Veřejné mínění nemá rádo odlišnosti od průměru, nebo naopak si libuje v diskusích kolem takových jevů. Nemyslím, že to lidem obecně vadí, ono je to jenom nadprůměrně zajímá.


Někteří, jako například Václav Klaus mladší, upozorňují na to, že v době jejich seznámení se jednalo o učitelku a mladistvého žáka. Řekl, že jako bývalý pedagog to považuje za trestný čin zneužití. Byl byste také tak striktní?

Zákony platí pro všechny, jestli ten hoch byl nezletilý a ona byla jeho pedagožkou, pak nepochybně něco nebylo v pořádku. Z logiky iracionality naší lidské existence bych však nevylučoval, že pozitivní vztahy mohou mít začátek takříkajíc „na hraně" z etického i právního pohledu.

Například v Reflexu poukázali na případ, kdy americká učitelka Jennifer Fichter dostala trest 22 let vězení za sex se třemi 17letými mladíky. Macron se prý už tehdy v 17 letech rozhodl, že si starší učitelku vezme. Co na to říct?

Moc šťastná skutečnost to pro image toho kandidáta není. Nevím, proč se tím potřeboval chlubit.

Pokud by se Macron stal prezidentem, jeho žena by byla první dámou. Vzhledem k tomu, že jejich svazek přijde řadě lidí „zvláštní" a mnozí je i odsuzují - myslíte, že lid Francie je bude opravdu respektovat a zda se nestane nakonec, že právě toto nahraje protikandidátce Macrona, Le Penové? Nebo jsou dnes lidé v těchto věcech už opravdu tolerantní?

Já francouzské poměry v tomto směru neznám, ale myslím, že ta země je velmi liberální v různých ohledech. Jednomu svému prezidentovi myslím tolerovali francouzští voliči veřejně prezentovaný mimomanželský vztah. Což je zřejmě podstatně větší etický problém než to, co inzeruje pan Macron. 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.