Pilot Andrej Babiš ml. a schizofrenie? Do kauzy kolem premiéra promluvil známý psychiatr Zvěřina 

ParlamentníListy.cz, 20.11. 2018 

 

ROZHOVOR „Je-li Andrej Babiš mladší skutečně psychicky nemocný, pak ta reportáž s ním byla velmi „přes čáru", říká známý psychiatr a bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina s tím, že nikdo ale nemůže z jednoho televizního záznamu posoudit, jak na tom Babišův syn skutečně je. Vysvětlil, jak se schizofrenie může projevovat a proč mohl dříve Babišův syn klidně pilotovat letadlo. Zmiňuje také antibabišovskou kampaň a opakování „Sobotkovy politiky".  

Pane doktore, co nejen jako psychiatr, ale i jako bývalý europoslanec říkáte na to, co se děje kolem Andreje Babiše a jeho syna?

Já myslím, že na to mám málo informací. Protože to se těžko hodnotí. Má-li pravdu Andrej Babiš, že ten jeho syn je duševně nemocný, tak je to, co se děje, opravdu velmi nestandardní. Protože když mám „vyslýchat" nebo dělat interview s nějakým člověkem, tak bych si měl být jist, že je v pořádku a svéprávný. A také si myslím, že ty informace, které ti novináři přinesli, nejsou v té kauze nic tak dramaticky nového... Je to prostě pokračování antibabišovské kampaně.

Říkáte, že když s někým děláte rozhovor, tak byste si měl být jistý, že je ten člověk v pořádku. Mám tomu tedy rozumět tak, že vám přijde, jak někteří říkají, už trošku „přes čáru", ta reportáž a rozhovor Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka s Babišem mladším?

No, ne trošku, velmi přes čáru. Je-li tedy pravda ta diagnóza. To já samozřejmě nemohu posoudit. Ale pokud nemocný je, tak tohle se přece nedělá. Navíc ten člověk, jestli jsem ty informace z médií dobře pochopil, je občanem jiného státu. A jak už jsem řekl, skutečně mám navíc pocit, že nevybádali zase toho tolik, aby se to nějak zásadně promítlo do té kauzy. Jsem sám zvědavý, jak to dopadne.

Andrej Babiš tedy tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný. Mně je úplně jasné, že nemůžete v žádném případě stanovit diagnózu, ale jak na vás v té reportáži Babiš junior působil? 

Já jsem přímo tu reportáž neviděl, četl jsem o tom až poté v tisku. Ale myslím si, že tam nejde ani tak o to, jak působil, jako spíš o to, co vykládal. A jestli to, co říkal, je třeba nějaká chorobná představa. To by měl rozhodně posoudit psychiatr. To nemohou posoudit novináři ani nějaký expert, který se dívá na televizní záznam. Nejdříve je nutné důkladné vyšetření toho člověka a pak je teprve možné to hodnotit. Mě fascinují lidé, kteří říkají, že vypadal tak, nebo tak... To je přece hloupost. Takhle povrchně se to opravdu posoudit nedá.

Někteří lidé poukazují na to, že je zvláštní, že pokud by Andrej Babiš skutečně trpěl schizofrenií, tak jak mohl být ještě před pár lety pilotem letadla. Například předseda České psychiatrické společnosti Martin Anders v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že naprostá většina lidí s diagnózou schizofrenie normálně funguje, onemocnění byste na nich někdy vůbec nepoznali... Ale přesto, piloti určitě musejí absolvovat poměrně obsáhlé psychotesty...

No pozor! Vždyť nikdo nevíme, kdy tou schizofrenií onemocněl. Alespoň já jsem tedy žádný takový časový údaj v médiích nezachytil. Schizofrenie je nemoc, má tedy nějaký začátek. To přece není tak, že třeba před deseti lety musel mít schizofrenii.

 

RSSRSS| normal| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.