Svět - Neurčité pohlaví? Hrozí negativní stigmatizace, varuje Zvěřina

1. 11. 2013 09:51, www.ct24.cz, ket

Berlín - Německo začalo jako první evropská země uznávat kromě muže a ženy i třetí pohlaví. S novelou občanského zákoníku mohou občané v úředních dokumentech uvádět "pohlaví neurčité". Sexuolog Jaroslav Zvěřina se toho trochu obává. "Ti lidé chtějí někam patřit. Neurčité pohlaví je může negativně stigmatizovat," prohlásil sexuolog v rozhovoru pro ČT24 a sám se ptá: "Kam budou takoví lidé chodit na záchod?"

 

Neurčité pohlaví? Hrozí negativní stigmatizace, varuje Zvěřina, ilustrační foto, autor: CHROMORANGE/BilderBox, Zdroj: www.ct24.cz/ČTK/PICTURE ALLIANCE | Jaroslav Zvěřina


V Německu začala platit očekávaná novela zákona. Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako hermafroditi. Zavedení třetího pohlaví se ale nebude týkat cestovních pasů, protože pravidla jejich vydávání upravuje speciální zákon. Rovněž na transsexuály se vymezení vztahovat nebude.

Video: Jaroslav Zvěřina o třetím pohlaví

 

V osmdesátimilionovém Německu neexistují statistky, které by uváděly přesný počet jedinců s třetím pohlavím. Podle tamních médií jich může být 16 až 800 tisíc. "Největší problém těchto lidí je, že někdy je velmi obtížné včas určit, jak bude vypadat to jejich definitivní a správné pohlaví. Oni nemívají problém s tím, že by nechtěli být ani kluci, ani holky - chtějí někam patřit," podotkl předseda Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jaroslav Zvěřina.

Podle něj nemusejí být důsledky takového kroku zrovna pozitivní. "Užitečné to může být v případě některých dětí, které se narodí s obojetným pohlavím a v prvních letech u nich není jasné, ke kterému pohlaví budou přiřazeny, ale těch dětí je strašně málo - jde o výjimečné případy," konstatoval Zvěřina s tím, že když je dítě malé, vždy se doporučuje, aby se nějaké pohlaví stanovilo. Časem přitom může být změněno. "Sexuální role je ale tak bytostná věc, že si nedovedu představit, že by ji někdo definován neměl," dodal sexuolog.

Třetí pohlaví mohou mít lidé po celý život

Zavedení "neurčitého pohlaví" do zákona doporučil německý ústavní soud. Podle něj patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům. Lidé budou moci uvádět v úředních dokumentech "pohlaví neurčité", dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže, nebo za ženu. Je jim ale ponechána i možnost zůstat u třetího pohlaví po celý život.

Podle Zvěřiny česká společnost na podobnou změnu připravená není. "Budeme s napětím sledovat německé zkušenosti," konstatoval Zvěřina. Podobné opatření už dříve zavedla Austrálie.

 

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.