MUDr. Miroslav Plzák, Csc.
25.8.1925 - 13.11.2010
Emeritní primář Psychiatrické kliniky 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 nás opustil po dlouhé a svízelné nemoci. Česká i československá odborná a kulturní veřejnost v něm ztratila významného psychiatra, psychoterapeuta, spisovatele a dramatika.
Psychiatr Miroslav Plzák pracoval v letech 1954 – 1989 na „své“ Psychiatrické klinice. Patřil k významným osobnostem svého oboru. Věnoval se klinice i vědeckému výzkumu depresivních stavů a prevenci sebevražednosti. Přednášel studentům a věnoval se postgraduální výuce mladých lékařů. Patřil k zakladatelům telefonické „Linky důvěry“. Byl bohem nadaným psychoterapeutem, který svým pacientům a pacientkám nejen imponoval, ale byl jim také životním průvodcem a poradcem s vynikající empatií.
Miroslav Plzák patří k zakladatelským osobnostem české nauky o manželských a partnerských problémech, „matrimoniologie“. Byl dlouholetým spolupracovníkem pražské Manželské a předmanželské poradny. Jeho publikace na téma partnerských a manželských vztahů jsou psány svěžím a literárně hodnotným jazykem. Mnohá jeho rčení zlidověla. Někdy také výroky, které klasik nikdy nepronesl, jako třeba „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ ve vztahu k nevěře. K těm spolehlivě Plzákovým výrokům patří ku příkladu tento: „Stav zamilovanosti nerozhoduje o tom, jak láska dopadne. Dokonce bych řekl, čím víc a bezhlavě se zpočátku milujete, tím více ohrožen je její konec.“. Nebo Plzákova „tři S“: „Pokud se vám po partnerovi STÝSKÁ, máte SOUCIT s jeho trápením, máte STRACH, aby se mu nic nestalo, tak ho máte rádi“. Právě přes studium partnerských problémů se Plzák dostal k poradenství v intimních problémech. Stal se tak vynikajícím znalcem sexuálních problémů heterosexuálních dvojic.
Miroslav Plzák byl typickým extrovertem, výtečným společníkem a každým coulem gentlemanem. Měl obrovské vrozené charisma, kterým dokonale oslňoval ve společnosti nejen dámy. Byl bystrým a moudrým glosátorem a diskutérem. Oblíbené byly jeho přednášky pro mediky a také přednášky na odborných lékařských a psychologických fórech. V posledních letech jej vleklé onemocnění vzdálilo pravidelným kontaktům s veřejností. Jeho příležitostná vystoupení v médiích nebo při přednáškách a besedách byla však vždy imponující.
Z celé řady významnějších knížek, které tento mimořádně plodný autor napsal, si připomeňme zejména: „První pomoc při nehodách manželských“ (1967), „Taktika a strategie v lásce“ (1970), „Poznání a léčba poruch manželského soužití“(1973), „Othellon, aneb manuál o žárlivosti“ (1994), nebo „Manželské judo“ (1997).
Svéráznou etapou v životě Miroslava Plzáka byla spolupráce s českými filmaři, dramatiky a literáty. Působil jako dramatik, scénárista, poradce a příležitostný herec v některých filmech, spolupracoval s divadlem Semafor. Napsal několik divadelních her.
Lékař, vědec, literát a bohém Miroslav Plzák byl ve svém osobním životě skromný a stálý. Jeho druhé manželství trvalo desítky let. Bylo poznamenáno jen těžkým traumatem, spojeným s tragickou smrtí dospívajícího syna Po řadu let Miroslav Plzák trpěl vleklým onemocněním, které mu omezovalo pohyblivost. Zůstával však neobyčejně duševně svěží a autorsky plodný. Patřil k velkým osobnostem, jejichž ztrátu nelze beze zbytku nahradit. Miroslav Plzák nepochybně ovlivnil postoje a hodnotové žebříčky několika českých a československých generací. Bude proto chybět nejen těm z nás, kteří jsme jej osobně poznali.
Jaroslav Zvěřina (Doc.,MUDr., CSc.)
psychiatr a sexuolog
S politováním oznamujeme, že pan docent Jaroslav Zvěřina ukončil svou lékařskou praxi.
Sexuologickým pacientům doporučujeme obrátit se na Sexuologický ústav, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 11, Praha 2. Telefon: +420 224 965 247