Monogamie pro nás není přirozená

Novinky.cz, 29. 6. 2019 

Věrnost v partnerských svazcích nepatří k nejsilnějším vlastnostem člověka. Ten není biologicky monogamním tvorem, stejně jako většina živočichů v přírodě. Ze zhruba 4000 druhů savců vytvářejí trvalé páry jen asi tři procenta z nich. Ale i v těchto případech se nad jejich naprostou věrností často vznášejí pochybnosti.  

Jaroslav Madlafousek, slavný český etolog, upozorňoval, že třeba i labutě, o jejichž celoživotní věrnosti se tradují dojemné příběhy, si občas odskočí jinam.

Podle etologů, kteří zkoumají chování zvířat a lidí, praktikuje člověk takzvanou smíšenou reprodukční strategii. To, co muže a ženy pudí k sobě, je sexuální přitažlivost. Smyslem sexu je nepochybně reprodukce. Příroda se snažila zvýšit její efektivitu nejen příjemnými pocity typu sexuálního vzrušení a orgasmu, ale také romantickou zamilovaností, jejíž součástí je vzájemná erotická fascinace.

V určitých typech lidských společností však tyto mechanismy přestávaly stačit. A proto vznikl institut monogamního manželství, aby vztahy uvnitř společnosti byly přehlednější a jasněji organizované, alespoň navenek. A to se týkalo i majetku nebo výchovy dětí. Rodina se pak stala základní buňkou těchto společenstev.

Protože však naprostá věrnost není člověku vlastní, vznikaly kolem této monogamie také problémy. Různé společnosti je řešily různě. Někdy nevěru trestaly, někdy nad ní mhouřily oči nebo je přímo zavíraly, zvlášť u mužů.

Faktem je, že milenecké vztahy existovaly vždycky, mezi bohatými stejně jako mezi chudými, a to včetně společností, které deklarovaly velmi přísné zásady manželské věrnosti.

Víceženství a polygamii povoluje většina lidských společenství
Náš typ monogamního manželství však určitě není jediným modelem vzájemného soužití mužů a žen. Americký etnograf George Murdock zmapoval na celém světě celkem víc než 1200 lidských společenství.

Model, kdy jeden muž žije s jednou ženou, se prosadil u 15 procent z nich. Příležitostné víceženství povolilo 37 procent z nich a trvalou polygamii, tedy manželství s více ženami, dokonce 48 procent z nich.

V našem typu monogamní společnosti nebyl sex ženatých mužů s prostitutkou dlouho považovaný za nevěru. V budoucnu může být takhle chápaný sex s robotkami anebo žen s roboty, pokud je lidé budou brát jako pomůcku typu vibrátoru.

Ženy se dnes emancipovaly, i pokud jde o manželskou nevěru. Současné chování párů se bohužel vyznačuje zvyšující se nestabilitou manželských a nesezdaných dvojic. Ale také častým útěkem od reálného sexu a skutečných problémů do virtuálního světa.

 

RSSRSS| normal| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.