Masturbace neškodí, naopak je zdraví prospěšná

Novinky.cz, 12. 4. 2018 

 

Jedna australská studie uvádí, že muži, kteří začnou masturbovat mezi dvacátým a třicátým rokem a onanují pětkrát týdně, sníží riziko vypuknutí rakoviny prostaty kolem padesátky zhruba o třicet procent. A existuje celá řada různých seriózních vědeckých studií, které potvrzují fakt, že masturbace nejenže není škodlivá, ale bývá dokonce zdraví prospěšná.

Pro lepší představu, prostata je malý orgán velikosti vlašského ořechu. Muži ho mají umístěný pod močovým měchýřem. Produkuje látky, které jsou součástí ejakulátu. Vytvářejí příznivé podmínky pro přežití spermií a usnadňují jim cestu do vejcovodů a k oplodnění vajíčka.

K podobným závěrům jako australská práce dospěla i nedávno publikovaná americká studie. Sledovala po mnoho let několik tisíc mužů. Podle ní je ideální počet ejakulací dvacet jedna za měsíc. U mužů s tímto počtem masturbací došlo po padesátce ke snížení rizika karcinomu prostaty také o třetinu.

Přesný důvod, proč k tomu dochází, není úplně jasný, ale je zřejmé, že se ejakulací aktivuje a prokrvuje tkáň prostaty. Zároveň se vyplavují případné nežádoucí látky.

Prevence rakoviny prostaty však není zdaleka jediným přínosem pravidelné masturbace. Pomáhá také při léčbě zánětů a bolestí tohoto orgánu. Podle některých studií může mít pozitivní efekt i při rehabilitaci penisu po operaci prostaty, při poruchách erekce - bývá užitečným pomocníkem rovněž pro muže, kteří trpí předčasnou ejakulací. To znamená, že vyvrcholí ještě před pohlavním stykem se ženou nebo krátce po zavedení penisu do vagíny, což jim vážně komplikuje intimní život.

Urologové ale také uvádějí, že muži, kteří často masturbují, mohou mít zvýšený prostatický specifický antigen (PSA). To je jeden z ukazatelů, který signalizuje zvýšené riziko rakoviny prostaty. Proto pacientům doporučují, aby před vyšetřením sexuálně abstinovali alespoň několik dní.

Další pozitiva na lidský organismus

Masturbace však nesnižuje pouze nebezpečí karcinomu prostaty. Mívá na lidský organismus řadu dalších pozitivních účinků. Dokáže například snižovat psychické napětí a mírnit stres. To také bývá důvod, proč člověku obvykle usnadňuje to, aby usnul nebo lépe spal.

Při masturbaci napínají muži i ženy svaly pánevního dna, takže je přitom procvičují. Což bývá užitečné, protože tyto svaly věkem a kvůli sedavému způsobu života často ochabují. To může mít za následek problémy s udržením moči, různě velký sestup dělohy a další potíže. Je jasné, že pouhá masturbace tyto potíže nevyřeší, ale jako doplněk cvičení a tělesných aktivit bývá určitě užitečná.

Při ejakulaci se ve zvýšené míře vyplavuje také hormon kortizol z nadledvin. Jedním z úkolů tohoto hormonu je to, aby mobilizoval náš organismus a zvyšoval jeho pohotovost. Nejčastěji k tomu dochází tehdy, když jsme vystaveni nejrůznějším zátěžovým situacím, tedy například stresu nebo tělesné námaze. Ale děje se to rovněž při pohlavním vybití. Tento hormon stimuluje v rámci celkového nabuzení i náš imunitní systém. Takže podporuje obranyschopnost organismu.

Pomoc při sexuálních dysfunkcích

V sexuologické praxi doporučujeme autoerotické experimentování dívkám a mladým ženám, které si stěžují na to, že nedokážou dosáhnout pocitového vyvrcholení při souloži nebo jiných nekoitálních technikách s partnerem.

Tyto ženy se autoerotice brání tím, že onanování je přece zdravotně nebezpečné. Vysvětlujeme jim, že tomu tak není, naopak, masturbace jim může pomoci a prospět. Díky autoerotice mají šanci naučit se to, jak pozitivně vnímat své tělo a lépe rozumět svým pocitům i potřebám. U některých je to dokonce jediná cesta, jak toho lze dosáhnout.

I když je onanie přirozenou lidskou aktivitou, která člověku může v řadě ohledů prospět a pomoci, má samozřejmě i svá úskalí. Pokud člověk používá netypické pomůcky a způsoby masturbace, může se nepříjemně poranit.

Lékaři v ambulancích urologických nebo gynekologických klinik někdy vytahují pacientům z intimních míst kuriózní předměty. Třeba pletací jehlice, fixy nebo tužky, jež si zavedli do močové trubice, nebo třeba šišku, kterou si žena nedokázala sama vyjmout z vagíny. Muži se zase někdy poraní vysavačem, kterým si příliš intenzivně dráždí penis, a tak podobně.

Masturbace nemá lidem nahrazovat přirozený pohlavní život v páru

Pokud by k tomu docházelo, nemůžeme ji považovat za pozitivní jev. V poslední době se stále častěji stává to, že některým mužům připadá masturbace u porna v počítači lákavější než sex s partnerkou. Mohou si totiž vybírat z tisíců atraktivních žen, navíc na ně nemusejí brát žádné ohledy.

Není jistě nutné zdůrazňovat, že jde v tomto případě o problém, který může vážně narušovat partnerské soužití, a proto by ho partneři měli řešit. V takových případech může být vhodná i konzultace se sexuologem nebo s psychologem.

Masturbace někdy představuje problém také pro muže, které trápí takzvaný postorgasmický syndrom. Toto vzácné onemocnění se projevuje bolestmi svalů, únavou, ale také příznaky podobnými chřipce nebo alergickou reakcí. Objeví se ihned po dosažení sexuálního vyvrcholení. Pacient může trpět depresemi, problémy v komunikaci, zapomnětlivostí a ztrátou koncentrace. Co je příčinou těchto potíží, to přesně nevíme. Může se jednat o alergickou reakci na vlastní semeno nebo na vyplavení hormonů, jakými jsou testosteron, kortizol, případně progesteron.

V každém případě je zjevné, že i v případě masturbace platí staré rčení: všeho s rozumem a s mírou, byť tu míru má každý z nás pochopitelně trochu jinou.

 

RSSRSS| normal| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.