Když to pánům jde příliš rychle 

Novinky.cz, 23. 3. 2019 

Předčasná ejakulace je problém ještě častější než neschopnost dosáhnout erekce. Přesto se o něm píše málo nebo téměř vůbec. Podle průzkumu Evropské urologické asociace trápí 28 až 32 procent mužů všech věkových i váhových kategorií. Může dosahovat různé intenzity. Nejtěžší případy ejakulují ještě před pohlavním stykem, jiní ve chvíli, kdy zavedou penis ženě do pochvy. Další pak do minuty od začátku soulože (skoro 90 procent postižených) nebo do dvou (téměř 10 procent z nich). 

 

Šokující je, že k lékaři zajde jenom devět procent pacientů, které tato porucha trápí. Přitom předčasná ejakulace představuje v intimním životě páru daleko větší problém než neschopnost muže dosáhnout erekce.

U erektilní dysfunkce, jak se tomuto postižení říká, totiž ženy projevují daleko větší vstřícnost a pochopení pro partnera než v případě předčasné ejakulace. Tehdy si naopak velmi často říkají: „Proč se nedokáže kontrolovat? Proč ho nezajímá mé potěšení a uspokojení? Proč je tak sobecký a bezohledný?" Zaujímají zkrátka vůči partnerovi mnohem kritičtější a konfliktnější postoje. Proto bývá předčasné vyvrcholení ve vztahu mnohem záludnější a třaskavější problém.

Kratší trvání pohlavního styku nemusí být ničím patologickým. Zvlášť u mladých zdravých mužů, kteří jsou obvykle silně a snadno pohlavně vzrušiví. Zejména pak tehdy, pokud delší dobu sexuálně abstinovali. Potom je u nich překotná ejakulace docela pochopitelná. Většina mladých mužů, které překotný výron semene trápí na počátku jejich sexuálních aktivit se ženami, z této dysfunkce obvykle vyroste. Obvykle díky dozrávání a pravidelnému sexu.

Složitější je to u mužů ve středním věku, kteří žijí v dlouhodobějším partnerském vztahu. Pokud pravidelně vyvrcholí po minutě až dvou a nejsou schopní výron semen oddálit, trápí je nejrozšířenější forma předčasné ejakulace. Část z nich začne navíc stresovat, že nedokážou kvůli příliš krátkému styku uspokojit partnerku. Připadají si neschopní a ztrácejí sebedůvěru. Mají pak sklon vyhýbat se pohlavnímu styku. Ale také řada žen reaguje na krátký sexuální styk tím, že odmítají častější soulož, protože jim při krátkém trvání „nestojí za to".

V každém případě je potřeba, aby postižený muž přišel co nejdřív za sexuologem. Tedy dokud jsou problémy a vzniklé škody malé. Způsobů, jak jeho situaci řešit, je totiž řada. Lékař vybere ten, který mu bude nejvíc vyhovovat a přinese nejlepší výsledky.

Možnosti řešení

Někdo volí masturbaci před souloží, případně se o pohlavní styk snaží i po předčasné ejakulaci, obvykle po krátké pauze. Je ale otázka, jak je pak na tom s tuhostí erekce a schopností ji udržet dostatečně dlouho. Navíc se u něj v tomto případě trable s předčasnou ejakulací obvykle znovu zopakují.

Další možností může být používání kondomu, klidně i silnějšího, který oddálí mužův orgasmus. Jiným řešením je gel, krém nebo sprej s látkou, jež snižuje citlivost žaludu na penisu. Látku je ale potřeba opláchnout z penisu už před souloží, aby nedošlo k nežádoucímu znecitlivění pochvy. Muž také musí správně odhadnout její dávku, aby soulož nebyla naopak příliš dlouhá. Navíc u řady pánů může snižovat intenzitu orgasmu, případně jejich schopnost ho vůbec dosáhnout.

Pacienti také můžou vyzkoušet techniku přerušované soulože, případně zkrátit interval mezi jednotlivými souložemi v průběhu týdne. Čím delší totiž bývá přestávka v sexu, tím kratší bude pohlavní akt. Častější sexuální styk také obvykle prodlouží dobu, za kterou u muže dochází k vyvrcholení.

Při „start stop" technice stiskne muž nebo žena pevně žalud penisu krátce před ejakulací. Tím zabrání výronu semene. Vyžaduje to odhad a cvik. Pohlavní styk tím partneři dokážou prodloužit docela významně. Muž může tento postup trénovat při masturbaci, účinnější však je, když se do nácviků zapojí žena. Ne všem ale tato technika vyhovuje. Některým lidem vadí, protože z jejich pohledu narušuje harmonický průběh soulože.

Existují i léky na tento problém

Bývají nejspolehlivějším prostředkem k oddálení předčasné ejakulace u mužů. Ten, který je cíleně určen na předčasnou ejakulaci, užije muž asi dvě hodiny před souloží. Její trvání tím podstatně prodlouží.

Další léky patří mezi moderní antidepresiva typu SSRI, která tlumí sexuální reaktivnost. Mohou však snižovat i chuť na sex, navíc se u některých pacientů objeví také jiné vedlejší účinky.

Problémy s rychlým orgasmem mohou mít rovněž ženy

Někteří pacienti se mi svěřili, že se u jejich partnerky objeví orgasmus zhruba minutu poté, co jí zavedou penis do pochvy. U žen se však tento jev dá podle všeho snáz překonat. Soudím alespoň podle toho, že rozhodně nebývají našimi pacientkami.

Na to, jak dlouho by měla trvat soulož, mohou mít partneři různý názor. Někdy se ta doba stane i předmětem rozličných sporů. Opakovaně jsem vyšetřoval například muže, kterého trápila předčasná ejakulace. Manželka mu tuto dysfunkci dlouhé roky tolerovala. Pak si prožila románek na jednu noc s mužem, který měl dlouhou „výdrž". A po tomto „prozření" donutila partnera, aby si svou poruchu začal léčit.

Také jsem zažil muže, který za mnou přišel s tím, že asi trpí předčasnou ejakulací. Při vyšetření uvedl, že je dva roky ženatý a s manželkou má pravidelný sex. Jejich soulož trvá obvykle 10 až 15 minut.

Vyšetření potvrdila, že je úplně zdravý a jeho hodnoty v pořádku. Muž si to však nemyslel. Jeho manželka si prý pořídila milence, který s ní dokázal souložit tři čtvrtě hodiny. Šlo zjevně o případ, který bychom mohli označit jako tu situaci, kdy rychlejší prohrává.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.