Když každý z manželů začne spát sám 

Novinky.cz, 3.11. 2018 

 

Není manželská postel jenom romantickým symbolem a přežitkem? Je vůbec dobré, aby partnerské dvojice sdílely společné lože? Není mnohem rozumnější, aby každý z partnerů spal radši sám a mnohem pohodlněji ve své vlastní posteli?

Jedna univerzálně platná odpověď na tyto otázky neexistuje. Záleží na konkrétní situaci konkrétního páru. Společné lože je pro většinu lidí stále ještě jakýmsi symbolem partnerského svazku. A opustit ho, to pro mnohé z nich znamená něco podobného, jako kdyby opustili partnera. Cítí to tak zejména ženy, ale i řada mužů. Proto mívají špatný pocit z toho, když k něčemu takovému dojde z nějakých praktických důvodů. A obvykle se tím svému okolí moc nechlubí.

Tím nejobvyklejším důvodem, proč se to stane, je chrápání. Častěji chrápou muži. Některé prameny uvádějí, že až třikrát častěji než ženy. Ale není to zdaleka jediný důvod, proč je lepší, aby partneři spali zvlášť. Jsou například lidé, kteří sebou v noci mrskají, prožívají své sny, vykřikují ze spaní, skřípou zuby, občas trefí partnera v noci loktem, prostě neustále narušují jeho spánek.

To je vážný problém. Mezi partnery může kvůli takovým projevům docházet ke zbytečným konfliktům a hádkám. Nekvalitní spánek nebo jeho nedostatek navíc zvyšují u lidí pravděpodobnost chyb, úrazů a dopravních nehod. Pokud člověka trápí dlouhodobě, zvyšují také riziko, že se u něj objeví některá z civilizačních nemocí. Infarktem počínaje, rakovinou prsu konče.

Ale i pouhý nedostatek spánku může vést k únavě, k depresívním stavům, ke snížení sexuální vzrušivosti nebo chuti na sex. Maminkám, které odpracují jednu směnu v zaměstnání a druhou doma, už na tu třetí, sexuální, často nezbydou síly. Nemluvě o tom, že přílišná snaha určitého typu žen, které se velmi pečlivě a někdy až trochu úzkostlivě snaží skloubit pracovní kariéru s péčí o domácnost, skončí někdy jejich frigiditou, tedy sexuálním chladem, nebo dokonce averzí k sexu.

V každém případě mohou být následky špatného spánku vážné. Pokud ho jeden z partnerů neustále narušuje tomu druhému, bývá opravdu lepší, aby každý z nich spal v jiné místnosti a ve své vlastní posteli. Kvalitní spánek za to určitě stojí.

Symbol partnerského svazku
Pokud jde o manželské postele jako symbol svazku, je dobré si uvědomit, že se tento romantický kus nábytku stal výdobytkem moderní doby a zvyšující se životní úrovně. Není to tak dávno, kdy manželé spali se svými dětmi na jednom společném lůžku v jedné místnosti. Po dlouhá staletí platilo, že si přepych oddělených loží a dětských pokojů mohly dovolit jen vrstvy hodně bohaté.

Někteří lidé tvrdí, že oddělené spaní oživilo jejich sexuální vztahy, protože si začali připadat vzácnější. Víc si pak vážili vzájemné intimity a fyzického kontaktu. Nepřipadaly jim tak samozřejmé jako ve společném lůžku. Pokud jim to ve vztahu skutečně takhle funguje, nelze proti tomu nic namítat.

Já jsem se ve své praxi setkal spíš s opačnými případy. U těch platilo a platí: čím déle dvojice nocuje odděleně, tím obtížnější bývá dosáhnout toho, aby v páru docházelo alespoň občas na nějakou intimní komunikaci a intimní styky. Proto nepovažuji za moc přínosné posílat manžele nebo partnery do oddělených ložnic, pokud k tomu není vážný důvod.

Pozor na vzájemné odcizení
Ale připadá mi to rizikové ještě kvůli jedné věci. Pokud musí sexuolog řešit sexuální nesoulad mezi partnery, bývá pro něj nejobtížnějším úkolem právě to, aby se mu podařilo obnovit intimní komunikaci v páru. Tedy aby si partneři zase zvykli na vzájemné intimní doteky, pachy nebo vůně, aby jim byly příjemné a znovu se začali vzájemně přitahovat.

Nedokáže to ale bez jejich upřímné snahy. Jinak dvojice těžko překoná vzájemné sexuální odcizení. Nejde to samozřejmě rychle, jednoduše ani snadno. Při partnerských konfliktech si lidé řeknou a udělají drsné věci, které je určitě nesbližují. Dokonce mezi nimi mohou ležet jako bariéra.

Je typické, že jednou z prvních věcí, které při hádkách a vzájemných střetech vezmou za své, jsou vzájemné dotyky a mazlení. Rezignovat na ně bývá ale záludné. Jsou úplně elementárním předpokladem alespoň trochu úspěšných sexuálních styků. Není proto náhodou, že partneři, u kterých řešíme intimní odcizení, spí obvykle v oddělených ložnicích.

To, že si partner po nějakém vážnějším konfliktu vezme deku, polštář a jde spát vedle, lze samozřejmě pochopit. Pokud mu ale záleží na jeho vztahu, neměl by tuhle odluku zbytečně protahovat. Aby se jednoho dne neprobudil dobře vyspaný, ale rozvedený.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.