Každé dvacáté dítě se narodí ze zkumavky, za 15 let to může být až polovina dětí

Novinky.cz, 4.10. 2021 

 

Problémy s početím zažívá zhruba pětina všech párů. A tak není divu, že každým rokem stoupá i počet dětí, které se narodily tzv. ze zkumavky. V ČR se jich takto narodí zhruba pět procent z celkového počtu 120 tisíc dětí. Odborníci nyní varují před následky, pokud se současný trend nezmění, za patnáct let tak může být počata pomocí umělého oplodnění až polovina všech dětí. 

Jedním z hlavních důvodů, proč mají páry problémy s přirozeným početím, je odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Roli hraje zejména rostoucí průměrný věk rodiček. Ten se od počátku století zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let. Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35-39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více.

Bohužel právě ženy blížící se hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce.

„Kvalita vajíček s přibývajícím věkem klesá, kolem 40 let je přitom procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. U embryí často vznikají defekty, které snižují šance na uhnízdění vajíčka do děložní sliznice," upozorňuje Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny Iscare.

Jak ukazují statistiky, např. ve Velké Británii jen 3 % žen ve věku 42-43 let se podaří otěhotnět a porodit zdravé dítě. U žen starších 44 let je pak úspěšnost jen 1 %. Spoléhat na umělé oplodnění po čtyřicítce se tak skutečně nemusí vyplatit.

Dlouhodobé užívání antikoncepce

Za problémy s početím u žen může i dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.

„Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevencí před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti," doporučuje Daniel Struppl, primář pražského GynCentra.

Co u žen může předznamenávat poruchy s plodností

Plodnost ženy negativně ovlivňuje nezdravý životní styl a nadváha. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny, které rozkolísávají ženskou hladinu hormonů a způsobují neplodnost.

„Extrémní obezita navíc může bránit i samotné souloži. Přílišná vrstva tuku může bránit průniku pohlavního údu až k děložnímu hrdlu. To je hendikep. Pokud se naopak ejakulát dostane přímo k děložnímu hrdlu, vyrazí spermie nejkratší cestou do dělohy a do vejcovodů vstříc vajíčku, což zvyšuje pravděpodobnost oplodnění," upozorňuje sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Problémový může být i pravý opak obezity, tedy extrémní štíhlost, typická zejména pro anorektičky, tedy pro pacientky, které bojují s poruchou příjmu potravy.

„Dostatečné množství tuku je v organismu ženy potřebné k tomu, aby normálně a pravidelně menstruovala. Anorektičkám měsíčky často úplně zmizí," varuje Zvěřina.

Jsou však i další varovné projevy, kdy by žena měla včas vyhledat lékaře. „Situaci by měly řešit ženy, u kterých se v rodině vyskytlo předčasné ovariální selhání, jinak řečeno předčasný přechod. Menopauza se může v extrémním případě dostavit ještě před 30. rokem věku. Přechod představuje pro ženy neúprosné biologické hodiny, které překazí jejich možnosti k početí potomka," vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Problémové jsou i polycystické vaječníky. Ženy s tímto onemocněním mají vaječníky vyplněny velkým množstvím folikulů. Jejich počet je tak vysoký, že nedochází k přirozené selekci a růstu dominantního folikulu, který pak za normálních okolností uvolňuje zralé vajíčko. Žena proto neovuluje a nemůže tedy otěhotnět.

Špatná kvalita spermií

Až za 40 % potíží s početím mohou dnes i muži. Nejčastěji za to může jejich nízká kvalita spermií, a tedy i jejich minimální schopnost oplodnit vajíčko a také vyšší riziko poškození jejich DNA.

„Co s věkem rozhodně klesá, je kvalita spermií, tedy i jejich schopnost oplodnit vajíčko. Nemluvě o vyšším riziku poškození jejich DNA a problémech, které z toho vyplývají. I proto by se muži měli o kvalitu svých spermií zajímat a početí dítěte příliš neodkládat. Nebo si je nechat zamrazit pro pozdější použití, to našim klientům preventivně doporučujeme," dodává Kateřina Veselá z Repromedy.

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, zejména stres, kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Stejně jako u žen i u mužů hraje roli také věk, s ním se totiž snižuje objem ejakulátu i počet pohyblivých spermií.

Na pozoru by měli být i muži, kteří v pubertě či v pozdějším věku prodělali příušnice a pak také varikokélu, tedy rozšířenou žilku odvádějící krev z varlete. Problémové mohou být i úrazy varlete nebo v minulosti řešené nesestouplé varle.

 

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.