Jak dlouho trvá správné milování

Novinky.cz, 25. 6. 2016

Na délce ideálního pohlavního styku, nebo milování chcete-li, se neshodnou laici ani odborníci. Lidé prožívají a hodnotí sex velmi individuálně. Některé průzkumy tvrdí, že trvá v průměru dvacet nebo i třicet minut. Realita je někde úplně jinde. Soudě podle pacientů, které lékaři sledovali kvůli jejich zdravotním potížím pomocí speciálních přístrojů, polygrafických holterů.     

Holtery monitorují různé vitální funkce organismu po dobu několika dní. Podrobné rozbory těchto dat opakovaně ukázaly, že průměrnému muži trvá pohlavní spojení kolem pěti minut. Samozřejmě s jistým rozptylem nahoru i dolů. Jen malé procento mužů svede běžně soulož, která trvá oněch mediálních dvacet minut.

K opačným extrémům patří muži, které trápí předčasná ejakulace. K výronu semene u nich často dochází po několika málo pohybech penisu v pochvě a v extrémních případech ještě před branami pochvy. Podle odborné literatury můžeme za sexuální poruchu označit trvání styku do jedné minuty. Podmínkou je, že postižený muž má alespoň dva pohlavní styky týdně a jeho potíže se při nich objevují často.

Moderní medicína má poměrně účinné prostředky, které dokážou prodloužit dobu trvání styku.

Americká sexuoložka Helena Kaplanová prosazovala kdysi radikálnější definici předčasné ejakulace. Podle ní by měla zahrnovat všechny muže, kteří nedokážou prodloužit pohlavní styk tak, aby uspokojili partnerku. Když si ale uvědomíme, že asi desetina žen nedosahuje při souloži žádného orgasmu a nejméně další třetina žen se k němu dopracuje vzácně, stavěla by většinu mužské populace do role sexuálních břídilů.

Moderní medicína má naštěstí poměrně účinné prostředky, které dokážou prodloužit dobu trvání styku. Před několika lety vznikl dokonce lék určený speciálně mužům s touto sexuální poruchou. Pokud jde o definici předčasné ejakulace, je velmi relativní a hodně podléhá individuálním měřítkům.

Před časem přišel do mé ordinace mladý muž s tím, že trpí právě touto poruchou. Když jsem se ho ptal, jak dlouhého pohlavního spojení je obvykle schopný, řekl mi, že tak pět až deset minut. To nevypadalo na velký problém.

Ukázalo se, že problém je v manželce. „Našla si mužského, který jí to dokáže dělat i tři čtvrtě hodiny," vysvětloval mi můj klient. Mladého a přiměřeně vzrušivého muže tak vystavila nekalé konkurenci. Předhazovala mu jeho domnělý nedostatek tak dlouho, až to skončilo rozvodem.

Problém příliš krátký styk, ale i příliš dlouhý
Kolega Ludvík Daneš se zabýval prodlouženou ejakulační latencí v odborné publikaci. Získala cenu Josefa Hynieho za rok 2015. Jde o zapeklitý problém. Zkrátit trvání pohlavních styků je pro lékaře obtížnější úkol než jejich prodloužení.

Dlouhé trvání soulože obvykle neocení ani průměrné české ženy. Soudě alespoň podle toho, že většina z nich občas předstírá dosažení orgasmu, jen aby už měla ten příliš dlouhý sex za sebou.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.