Co muže přitahuje k nezletilým dívkám

Novinky.cz, 20. 6. 2015

Ochrana dětí před pohlavním zneužíváním je relativně nový civilizační fenomén. Jeho počátky spadají do osmnáctého a devatenáctého století, kdy se začal objevovat v Evropě.

Věk, od kterého se mladý člověk může svobodně rozhodnout pro sexuální styky, není ve světě dodnes sjednocený. V některých státech to může být až dvacet roků, v jiných zemích naopak i dvanáct roků. V zemích Evropské unie se tato věková hranice pohybuje mezi 14 a 16 lety.

Pro některé lidi je sex s nezletilými tak lákavý, že tuto hranici překračují, i když jim za to hrozí trestní stíhání. Média se neustále vracejí k případu slavného filmového režiséra Romana Polanského, kterého americká justice stíhá za pohlavní styk s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s nezletilou je v USA navíc chápán jako znásilnění, i když ho dívka podstoupila dobrovolně.

Bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu zase hrozilo vězení za styk se sedmnáctiletou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou, která si za své sexuální služby nechala platit. Měl štěstí. Jeho právníci dokázali u odvolacího soudu, že nevěděl nic o jejím věku.

Nezletilá Američanka obvinila amerického multimilionáře Jeffreyho Epsteina, že ji využíval jako sexuální otrokyni a nabízel ji svým přátelům, kromě jiného také princi Andrewovi, druhému synovi britské královny Alžběty II., se kterým údajně měla mít pohlavní styk.

Charlie Chaplin si vzal svou první ženu Mildred Harrisovou, když jí bylo šestnáct a otěhotněla. To samé se za několik let opakovalo s jeho další manželkou Litou Greyovou. A tak bychom mohli pokračovat ve výčtu slavných mužů, které vzrušují nedospělé dívky.

Čím jsou pro ně tak přitažlivé?
V sexuologii se tím zabýváme prakticky od počátku tohoto oboru. Relativně známá je pedofilie. Pány postižené touto deviací láká sex s děvčátky před pubertou. K méně známým a více diskutabilním deviacím patří hebefilie. Jedná se o erotickou fascinaci dívkami v pubertě.

To, co muže na lolitách, tedy nezralých dívkách, fascinuje, jsou nepochybně rysy mláděte. V sexuálních vztazích bývá totiž mládí významným atraktivním fenoménem

Ani vědci nemají úplně jasno v tom, jaká věková hranice by měla od sebe oddělit obě tyto deviace. Nejčastěji se uvádí dvanáct až třináct roků. Známý ruský a později americký spisovatel Vladimir Nabokov se ve svém slavném románu Lolita pustil do úvahy, která uvedené stáří těchto dívek ještě více rozostřuje. Píše v ní: „Ve výseči mezi devíti a čtrnácti lety se setkáváme s dívkami, jež odhalují jistým očarovaným poutníkům, kteří jsou dvakrát i vícekrát starší než ony, svou pravou podstatu, která není lidská, nýbrž nymfická, tedy démonická..."

To, co muže na lolitách fascinuje, jsou nepochybně jejich rysy mláděte. V sexuálních vztazích bývá totiž mládí významným a velice atraktivním fenoménem. Evoluční biologové vysvětlují tuto skutečnost docela jednoduše. Mladá žena je totiž pro muže docela spolehlivou zárukou plodnosti. Naše sobecké geny upřednostňují vše, co zvyšuje reprodukční úspěchy, třeba i jen podvědomě. To je jedna ze zákonitostí evolučního vývoje.

Na druhé straně víme, že nepřítomnost druhotných pohlavních znaků u dětí snižuje jejich sexuální přitažlivost. Tedy za normálních okolností. Bez ohledu na jejich vzhled mláděte.

Vysoká rozvodovost a nízká popularita manželství ochranu dětí před sexuálním zneužíváním hodně oslabují.

Tento tlumivý účinek výrazně podporuje také dlouhodobé soužití rodičů a dětí ve společné domácnosti. Můžeme dokonce tvrdit, že má rozhodující vliv. Není totiž spolehlivější ochrana dítěte před pohlavním zneužíváním než stabilní a dobře fungující prostředí úplné rodiny.

Vysoká rozvodovost a nízká popularita manželství, včetně tradiční rodiny, to jsou faktory, které ochranu dětí před sexuálním zneužíváním naopak hodně oslabují. Možná i proto začaly zase přibývat případy pohlavního zneužívání dětí a mladistvých.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.