Člověk je buď muž, nebo žena. Na tom trvám 

Tyden.cz, 3. 7. 2016

Politická pseudokorektnost dotažená do perverzních konců, říká sexuolog Jaroslav Zvěřina o moderním trendu, který přestává rozlišovat mezi mužem a ženou. Lékař nedávno zkoumal i obžalovaného vraha Kevina Dahlgrena. Výsledek? "Není deviant," tvrdí.       

Američan Kevin Dahlgren je obviněn ze čtyřnásobné vraždy svých brněnských příbuzných. U soudu zatím o případu odmítal mluvit. S vámi mluvil?

Se mnou mluvil. O svém životě, ne o případu. Říkal jsem mu, že je obviněn, a ptal se ho, jestli to udělal. Řekl Ne. Tak jsem se zeptal, co tím chce říct, jestli to tedy udělal někdo jiný, a on zase řekl Ne. Víc o té věci mluvit nechtěl.

Vaším úkolem je posoudit, jestli má Dahlgren nějaký sexuální problém. Má? A mohl kvůli němu vraždit?

Mám za to, že ten delikt nemá přímo se sexem nic společného. Tedy doufám. Neřekl mi proč ani jak to udělal.

V posudku citovaném před soudem jste dospěl k závěru, že u Kevina Dahlgrena jde o sexuální nezralost a nediferencovanou sexualitu. Co to znamená?

Nerad bych se pouštěl do rozborů prozatím neodsouzeného člověka. Podle výsledků, které máme, není sexuální deviant. U něho jde o extrémní povahové rysy, zkrátka složitou osobnost. Je těžké to posoudit, protože pokud vím, s policií ani se znalci se o spáchání toho deliktu nebavil.

Jak na vás Dahlgren působí?

Mluvíme-li o pocitech, pak je to docela inteligentní a pohledný mladý muž. Nic zvláštního. Viděl jsem v životě hodně vrahů a někdy je až nápadné, že sadisté a násilníci jsou, z čistě estetického hlediska, poměrně hezcí. Někteří mi připadali jako Alain Delon zamlada, vysloveně krasavci. Většinově jsou to lidé, kteří se, myslím, ženám na pohled líbí. Ale zpět k Dahlgrenovi. V sexuálním smyslu slova rozhodně není sadista. Jeho sexuální preference nejsou uspořádané, to je ta nezralost, nemá to hodnotově srovnané. Podrobil jsem ho vyšetření na falopletysmografickém zařízení (měří objemové změny penisu v závislosti na sexuálně-erotických podnětech, pozn. red.) a on reaguje v podstatě na kdejaký objekt, který má něco společného se sexem. Nemá uspořádanou sexualitu. Nemá v sexu vyjasněnou hodnotovou orientaci.

Když to tak někdo má, bolí to? Může to vzbuzovat takové agrese, že vyvraždí celou rodinu?

To vůbec ne. Sexuální nevyhraněnost obvykle není motivační strunou. Ze sexuologického hlediska existuje mnoho nezralých jedinců. Je to časté, nejen u těžkých psychopatů a sexuálních zločinců, ale i u běžné populace. Tohle nebyl jeho motiv. Ten zatím neznáme.

Když čtu o procesu s Dahlgrenem nebo třeba Kramným, všímám si, jak je jejich sexualita stále na tapetě. Není nakonec vlastně přeceňovaným kritériem?

To nevím. A u pana Kramného bych především řekl, že není úplně jisté, že je agresor, pořád tam vidím otázky nad tím, co se stalo. Obecně ale, mluvíme-li o těžkých zločinech, těžkých agresorech, ti jsou především emočně deprivovaní. A většinou z mládí. Jde o šikanu v rodině, nemají dobré citové vazby ke svým příbuzným a vůbec bývá problém najít jakoukoli pozitivní citovou vazbu v jejich životech. To je největší zdroj agresí. Se sexem a nevyhraněností v něm to nemusí mít vůbec nic společného.

Dozvěděla jsem se, že při Radě vlády pro lidská práva vznikl výbor pro práva transosob. Že prý je na pořadu dne upustit od medicínské definice pohlaví. Nerozumím tomu, o co jde?

O stupidní výstřelek postmoderní společnosti, která se rozhodla relativizovat už úplně všechno. U nás je to novinka, ale některé státy to už akceptovaly, začali s tím Australané. Transsexuální jedinci, kteří si nebyli jisti tím, zda jsou muži, nebo ženami...

Skočím vám do řeči. Čím jiným ještě člověk může být než mužem nebo ženou?

To se jich právě zeptejte. Těch z výboru pro práva transosob, ti by v tom měli mít jasno. V Austrálii už vytvořili speciální toalety pro interpohlaví, tedy asi pro ty, kdo zrovna nevědí, čím chtějí být. To v New Yorku to obešli a údajně existuje předpis, že každý může jít na tu toaletu, kým se právě cítí být. Myslím, že agresoři, kteří se u mě léčí anebo léčili, by přivítali možnost vybrat si, jestli jít na mužský, nebo ženský záchod.

 

RSSRSS| pro nevidomépro nevidomé| tisktisk
Privátní poradna doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.